(THBB) “Hazır Beton Endeksi” 2023 Mayıs Ayı Raporu Açıklandı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2023 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Yılın ilk dört ayında kararsız devam eden Faaliyet Endeksi, mayıs ayında yıl içerisindeki en yüksek değerine ulaştı. Geçen yıla kıyasla tüm endeksler, inşaat sektöründeki canlanmayı ortaya koydu.

Türkiye Hazır Beton Birliği her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir gösterge olarak öne çıkıyor.

Hazır Beton Endeksi Mayıs Ayı Raporu’na göre, Faaliyet Endeksi yılın ilk dört ayında kararsız devam ederken mayıs ayında yıl içerisindeki en yüksek değerine ulaştı. Beklenti Endeksi eşik değerin üzerine çıkmayı başarmış görünüyor. Güven Endeksi ise hem beklentinin üzerinde seyretmekte, hem de yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Tüm bunlar inşaat sektöründe, geride bıraktığımız mayıs ayında yukarı yönlü bir ivmenin başladığına işaret ediyor.

Geçen yılla kıyaslandığında tüm endeksler, inşaat sektöründe bir canlanmaya işaret ederken, özellikle Faaliyet Endeksi’ndeki önemli artışı, Beklenti Endeksi’ndeki yükseliş ve Güven Endeksi’ndeki sınırlı artış takip ediyor. Her üç endeks değerindeki bu yükseliş Hazır Beton Endeksi’nin yukarı yönlü hareketine neden oluyor.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, yılın ilk dört ayında kararsız devam eden Faaliyet Endeksi’nin mayıs ayında yıl içerisindeki en yüksek değerine ulaştığına dikkat çekerek “Rapor, inşaat sektöründe, geride bıraktığımız mayıs ayında yukarı yönlü bir ivmenin başladığına işaret etmektedir. Geçen yıla kıyasla tüm endeksler de inşaat sektöründeki canlanmayı ortaya koydu,” dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda değerlendirmelerde bulunan Işık şu açıklamalarda bulundu:

“Yeni başlayan ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına olan yoğun ilgi sonrasında, Sn. Cumhurbaşkanımızın kentsel dönüşüm konusunda daha kararlı adımlar atılacağını belirterek depreme dayanıklı olmayan, sel veya afet tehlikesi altında olan binaların yenilenmesinin gerekliliği bir kez daha dile getirmesi, önümüzdeki dönemde kentsel dönüşümün gündemde kalarak, ülke ekonomisinin en önemli başlıklarından biri olmaya devam edeceğinin göstergesidir. Hiç kuşkusuz ki bu süreçte inşaat sektörü de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Hâlihazırda Üretici Fiyat Endeksi ile paralellik arz eden İnşaat Maliyet Endeksi’ndeki artışın aynı seyir ile devam etmesi, kentsel dönüşüm sürecinde, politikalarının başarısının bir diğer anahtarı olacaktır. Enflasyon ve faiz politikalarının kentsel dönüşüm ile yakından ilgili olduğu, bundan sonrasında uygulamaya konulacak olan tüm kamusal politikaların bu 2 kanal üzerinden de desteklenmesi gerektiğini unutmamak gerekmektedir.”