“On İkinci Ev” Tiyatro Oyunu 23 Haziran’da (İMALAT-HANE)de!

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) özel ödülüne ve Üstün Akmen seçici kurul özel ödülüne layık görülen “On İkinci Ev”, 23 Haziran 2023 Cuma akşamı saat 20.30’da İMALAT-HANE’de sahne alacak.


“On İkinci Ev”
Oyun

Tarih: 23 Haziran 2023| Saat: 20.30
Yer: İMALAT-HANE, Nilüfer / Bursa
Katılım: Bilet Gerekli


TEB tarafından “Mekân, anlatım biçimi, seyirciyle kurulan ilişki açısından yarattığı farklı estetikle dikkat çeken bir yapım” olarak nitelenen “On İkinci Ev”, 13 Kasım 2021 günü Moda Sahnesi’nin fuayesinde prömiyer yapmıştı. Oyunun yaratıcısı, oyuncu Melek Ceylan, “Afife Tiyatro Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne aday gösterildi.

“Rehberli Otobiyografi” (ROB) eğitmeni Dr. Mürüvet Esra Yıldırım ile bire bir çalışarak yaşam hikâyesini kaleme alan Melek Ceylan, fiziksel tiyatro işleriyle bilinen yönetmen ve oyuncu Salih Usta ve dramaturg Yaşam Özlem Gülseven ile on üç ay süren bir süreçten geçerek oyunu yarattı.

Oyun Metninden:

“‘Sonra… Ellerim var. Gözlerim, dudaklarım, nefesim var. Şarkılarım var. Sesim var! Yeterli mi?

Değil.’

Sesini bulmaya çalışan bir kadının çıktığı yolda çocukluktan ilk gençliğe, ötekilerin gözünden İstanbul’un seslerine uzanan bir hikâye. Burada şehirler, evler, aşklar, şarkılar var. Evlerin arasında gezinirken seyirciyle neşeli bir dil kurgulayan anlatıcı, yaşamı boyunca üzerine yüklenen çelişkili kimlikleri anlamaya çalışıyor. Otobiyografik ögelerle yaratılan On İkinci Ev seyirciyle bir diyalog kurma çabası. Sesini arayan herkes için…”


Künye

Yöneten: Salih Usta
Oynayan: Melek Ceylan
Dramaturji: Yaşam Özlem Gülseven
Metin-İçerik Danışmanı: Mürüvet Esra Yıldırım
Hareket Düzeni: Dilan Yoğun
Kostüm Tasarım: Hilal Polat
Işık Tasarımı: Utku Kara
Kondisyon: Selin Aldoğan
Asistanlar: Burcu Kaya, Sevda Yeliz Nar, Tutku Aksu
İletişim Danışmanı: Zeynep Nur Ayanoğlu
Oyun Fotoğrafları: Orçun Kaya
Afiş Tasarım: Müjde Başkale

Süre: Tek Perde 70’


Daha fazla bilgi için: www.imalat-hane.com