“Kameradan Yansıyan Yüzyıl” Semineri ve “Film Afişlerinde 100 Yıl” Sergisi (Barış Manço Kültür Merkezi)nde!

Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (SAV), 1 yıla yayılan “Cumhuriyet’in 100. Yılı: Sınıflı, Zümreli, Kaynaşmamış Bir Toplum” etkinlik dizisi kapsamında hazırlanan “Kameradan Yansıyan Yüzyıl” semineri sinemacıların, eleştirmenlerin katılımı ve sunumlarıyla 18 Haziran’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği ortaklığında düzenlenen etkinlik, sinema filmleri ve belgesellerden kesitlerle bu toprakların cumhuriyet deneyimine ve mücadelelerine ışık tutmayı amaçlıyor.


“Kameradan Yansıyan Yüzyıl”
Seminer

Moderatör: Tolga Bektaş
Konuşmacılar: Ezel Akay, Enis Rıza Sakızlı, Hazal Bozyer, Işıl Baysan Serim, Nejla Demirci, Fuat Ercan
Tarih: 18 Haziran 2023 | Saat: 19.00
Yer: 
Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy / İstanbul
Katılım: 
Ücretsiz

“Film Afişlerinde 100 Yıl”
Sergi

Sergi Açılışı: 18 Haziran 2023 | Saat: 18.00
Yer:
 Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy / İstanbul
Katılım: 
Ücretsiz


“Kameradan Yansıyan Yüzyıl” söyleşilerinde araştırmacı, mimar Işıl Baysan Serim de “bir de şu blok apartmanlara bak!” başlıklı bir sunumla yer alacak. Serim, filmlerden örneklerle 1960’lardan günümüze kadar, modern konut planlamasından “Tokileşme” sürecine İstanbul’daki çok katlı toplu konut yerleşimlerinin sinemadaki temsiline bakacak.

Cumhuriyet ile birlikte gelen dönüşümü filmler üzerinden okumayı amaçlayan etkinliğe paralel olarak çok bilinen filmlerden gözden kaçmış yapımlara yaklaşık 30 filmin afişlerinin yer aldığı bir sergi düzenleniyor. Barış Manço Kültür Merkezi‘nin sergi salonunda görülebilecek afişlerin her birine Fuat Ercan‘ın filmler üzerine kısa açıklamaları eşlik ediyor.

SAV‘ın “Cumhuriyet’in 100. Yılı” etkinlik dizisi Eylül ayında yapılması planlanan bir konferansla son bulacak.

Ayrıntılı bilgi için: savakademi.org