(Gate 27) ve (SU GENDER) İş Birliğinde Yeni Bir Konuşma Serisi: “Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler”

Uluslararası konuk sanatçı programı Gate 27, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU GENDER) iş birliğinde 8 Haziran’da “Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler” adlı yeni bir konuşma serisi düzenleyecek.


“Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler”
Etkinlik

Konuk: Maja Bekan
Moderatör:
Ahu Antmen
Tarih: 8 Haziran 2023 | Saat: 18.30
Yer: Karaköy Minerva Han, Bankalar Cad. Beyoğlu / İstanbul
Etkinlik Dili: İngilizce


Gate 27 ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin beraber düzenlediği söyleşi programında Maja Bekan, Nour Shantout ve Dominique Hurth izleyiciyle bir araya gelecek. “Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler” isimli etkinlik serisinin ilk oturumu, 8 Haziran 2023 Perşembe günü, saat 18.30’da Karaköy Minerva Han’da Gate 27’nin konuğu Maja Bekan ile İngilizce olarak gerçekleşecek. “Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler I: Maja Bekan” etkinliğinin kolaylaştırıcılığını ise Gate 27 Danışma Kurulu üyesi ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahu Antmen üstlenecek.

5 Haziran – 16 Temmuz 2023 tarihleri arasında Gate 27’de ağırlanan sanatçı Maja Bekan, Türkiye’deki güçlü kadın figürleri üzerine araştırma ve röportajlar gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Bir yandan da uzun süredir “kolektif yakınlık” teması etrafında şekillendirdiği pratiğinin bir uzantısı olarak, birlikteliğin çeşitli halleriyle kolektif yakınlığın toplumsal ve politik dönüşüm üzerindeki rolü üzerine çalışmayı hedefliyor. Bu alanlardaki bulgularını, performans sanatını bir araç olarak kullandığı çeşitli atölyeler düzenleyerek izleyiciyle paylaşmayı ve bu sürecin çıktıları aracılığıyla yeni bilgi üretimine alan açmayı planlıyor.

Etkinlik kapsamında kendi sanat pratiğini paylaşmanın yanı sıra sanatçı, Ahu Antmen’in sorularını da yanıtlayacak.