(Canovate Group): “Isı pompaları, enerji giderlerinde %80’e kadar tasarruf sağlıyor.”

Bilişim, iletişim ve savunma sanayi alanlarında faaliyet gösteren Canovate Group’un şirketleri arasında yer alan Canovate Enerji’nin, %85 yerlilik oranıyla imal ettiği ısı pompaları, enerji giderlerinde %80’e kadar tasarruf ettiriyor. Toprak, su ve havadaki var olan ısıyı kullanan Canovate Isı Pompaları, enerjinin %70-%80’i toprak, su veya havadan bedava olarak alıyor ve böylece enerji giderleri ciddi oranda düşüyor. Canovate, ısı pompalarının yanı sıra, chiler üniteleri, crac ve adyabatik sistemlerini de yurtdışına ihraç etmeye başlıyor.

Canovate Enerji bünyesinde Türk mühendisleriyle geliştirilen “Canovate Isı Pompası” nın, 10 yılı aşkın Ar-Ge ve tasarım geçmişi bulunuyor. Son dönemlerde, konutlar, fabrikalar ve özelikle otellerde yoğun talep görüyor. Mesela, bir turizm tesisinde, kışın ısıtma görevini yapan Canovate Isı Pompaları, yazın da soğutma görevini yerine getirebiliyor. Bu durumda, ayrıca bir klima veya VRV sistemi kurulmasına da gerek bulunmuyor. Projenin büyüklüğüne göre, sistem kendisini 8-24 ay arasında amorti edebiliyor.

Canovate Isı Pompaları kullanıldığı tesislere birkaç örnek verilirse, Eskişehir’de Hızlı Tren Test ve Ar-Ge merkezi olan URAYSİM, Admiral Hotel Resort &Spa, Sunrise Park Resort & Spa, Bursa Beyçelik, Bursa Sanko gibi işletmeler belirtilebilir. Bir uygulama örneği verilirse, yerden ısıtma ve fancoillerle soğutma yapılan bir binadaki 3 bin 600 metrekare kapalı alanın ve 150 metreküp havuzunun ısıtılması ve sıcak suyun temini için aylık yakıt gideri olarak (LPG olarak) 40 bin TL ödeniyordu. Çözüm olarak, toprak kaynaklı Canovate Isı Pompası uygulaması yapıldı ve maksimum aylık gider yaklaşık 5 bin TL’ye düşürüldü.

Avrupa’da yasaklanan konvansiyonel kombiler, Türkiye pazarında satılıyor

Verimsiz çalışması ve emisyon değerlerinin yüksek olması nedeniyle Avrupa’da satışı yasaklanan birçok kombinin, Türkiye pazarına satılmakta olduğunu kaydeden Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, şunları söyledi: “Ülkemizde, neredeyse Avrupa’nın tümü kadar inşaat yapılıyor. Bu nedenle Türkiye, ısıtma, soğutma, havalandırma konusunda, dünyanın 5’inci pazarı konumunda bulunuyor. Ülkemizdeki birçok firma, yurtdışından ithal ettiği kazanların, kombilerin ve klimaların satışını iç pazara yapıyor. Özetle, Avrupa’da satışı yasaklanmış olan bu kombiler, Türkiye pazarında satılmaya devam ediyor. Nitekim, Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yoğun olarak ‘Isı Pompaları- Heat Pump’lar kullanılıyor. Ülkemizin, doğalgaz bağımlılığından ve ithal gelen kontrolsüz cihazlarından kurtulmasında; %100 yerli olan ısı pompaları büyük rol oynayabilir.”   

Canovate Isı Pompası kullanım alanı ve tasarruf değerleri:
-Otellerde ısıtma, soğutma ve sıcak su amaçlı %80’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Konutlarda yakıt cinsine göre, %50- % 80’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Fabrikalarda prosese göre, %60-%80’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-AVM’lerde, %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Seralarda, %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Kümeslerde, % 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Kamu binalarında, %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Okullarda, % 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
-Ofislerde, % 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

Canovate Group, veri merkezi ve fiber optikte dünyada ilk 10’a girdi  

Canovate Group, veri merkezi (data center) ve fiber optik sistemlerindeki teknolojisi ve uçtan uça ürün portföyü ile dünyanın ilk 10 global markası arasına girdi. 50 yıllık geçmişiyle %100 Türk firması olan Canovate Group, bilişim, telekom, savunma sanayi, balistik sistemler, elektro-optik sistemler, ısıtma/soğutma alanlarında birçok Ar-Ge projesi yaparak, ileri teknoloji ürünleri geliştirmeye devam ediyor.  

İstanbul Çekmeköy’de 30 bin metrekare alan üzerinde 100’ü aşan mühendis ekibi ve (tüm grubun bünyesindeki) 1000’in üzerinde çalışanı ile yüksek teknoloji üretim yapan mühendislik odaklı bir grup olan Canovate, özellikle veri merkezi (data center) ve fiber optik teknolojilerindeki geniş ürün gamını 4 kıtada 71 ülkeye ihracat ediyor.

Türkiye’nin ve dünyanın ileri gelen Ar-Ge ve inovasyon odaklı global firmalarından birisi olduklarını kaydeden Can Gür, “Geçen 20 yılda, Ar-Ge’ye 20 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Ar-Ge’ye her yıl, 1 – 1.5 milyon dolar arasında kaynak ayırmaya devam edeceğiz” dedi.