Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri 10 Haziran’da Başlıyor!

Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri, 10 – 15 Haziran 2023 tarihleri arasında kapsamlı bir programla izleyicilerle buluşacak. Festivalin bu yıl ki odağında, belgesel tarihinin az bilinen bir dönemi olarak Baltık ülkeleri Litvanya, Estonya ve Letonya’da 1960’lardan itibaren üretilen filmler yer alacak.


“Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri”
Etkinlik

Tarih: 10 – 15 Haziran 2023
Yer: Fransız Kültür Merkezi – Aynalı Geçit – Metrohan – Caddebostan Kültür Merkezi – Müze Gazhane
Katılım: Bilet Gerekli, Ücretli


Baltık Şiirsel Belgesel akımını kapsamlı bir seçki ile Türkiye’ye tanıtacak olan program kapsamında Litvanyalı ünlü belgeselci Audrius Stonys festival konuğu olarak bir sinema dersi verecek. Stonys’in yanısıra bu yıl üçer filmiyle festivalin onur konukları olarak davet edilen diğer yönetmenler ise Hollandalı tanınmış belgeselciler Petra Lataster-Czisch ve Peter Lataster çifti ile Türkiye’den “Boşlukta” adlı son filmiyle ödüller alan Somnur Vardar.

Programda James Joyce’un “Ulysses”inin yayınlanışının 100. yılı dolayısıyla Avrupa’nın 18 kentinde gerçekleşen “Ulysses European Odyssey” projesinin İstanbul programı çerçevesinde hazırlanan “Bir Aradalık” başlıklı bölümü de yer alacak. Türkiye’den 26 yeni belgeselin sunulacağı programda, gezegenimizin ekolojik sorunlarını ele alan belgeseller, İBB iş birliği ile Müze Gazhane’de gösterilecek. Festivalin yer alacağı diğer mekânlar ise Fransız Kültür Merkezi, Aynalı Geçit, Metrohan ve Caddebostan Kültür Merkezi.

Program hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.