(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi Yanköşe’nin Dokuzuncu Edisyonu: “Balık Kavağa Çıkınca”

Kahve Dünyası’nın kâr amacı gütmeyen kamusal alanda güncel sanat projesi Yanköşe’nin dokuzuncu edisyonunda Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar’ın “Balık Kavağa Çıkınca” isimli çalışması yer alıyor. Ekim 2023’e kadar sergilenecek çalışma, zamanı başka bir açıdan sahiplenerek; gündelik fragmanları ve muğlak ifadelerini LED ekranlara taşıyor.

Kahve Dünyası’nın güncel sanat projesi Yanköşe, dokuzuncu edisyonunda, Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar’ın “Balık Kavağa” isimli çalışmasını ağırlıyor. 15 Nisan’da sergilenmeye başlanan çalışma, İstanbul’un en işlek yerlerinden birinde, ulaşım hatlarının kesiştiği Kabataş’ta zamanın ve matematiksel tercümesi neredeyse imkânsız gündelik fragmanlarını ve muğlak ifadelerini Yanköşe duvarlarından İstanbul’a taşıyor.

Ekim 2023’e kadar Yanköşe’de sergilenecek eserle ilgili Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar, şunları dile getiriyor:

“İnsanlık bin yıllardır zamanı tanımlamak ve hayatı bu eksende idame ettirmek için çaba gösteriyor. Ancak mantığın ve bilimin dışında kültürde ve dilde bambaşka bir zaman algısı mevcut. Balık Kavağa Çıkınca ile her zaman dilimizde olan bu kavramları yeniden göz önüne serdik. Balık Kavağa Çıkınca’nın çıkış noktası ‘bir an’, ‘üç vakte kadar’, ‘göz açıp kapayıncaya dek’ gibi zamanın, dilde yerleşik ancak matematiksel tercümesi neredeyse imkânsız olan muğlak ifadeleri… Ulaşım hatlarının kesiştiği, insanların ve araçların zamanla yarıştığı bu noktada, gündelik yaşamdan aşina olduğumuz LED tabelalarda zaman ile olan ilişkimizi belirleyen ve düzenleyen, Zamanın Muğlak Standartları beliriyor. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserinde kaleme almış olduğu üzere, ‘Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır. Bu da gösterir ki, zaman ve mekân, insanla mevcuttur!’ Biz de bu eserde insanın ve insanlığın zaman ile tuhaf ve kendine has ilişkisini göstermek istedik.”

Geçmiş Yanköşe projeleri ile ilgili bi_özet haberlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi Yanköşe’nin Yedinci Sergisi: “Origami Geyik”

(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi Yanköşe “TEK GÖZ ODA” ile Açılıyor!

(Kahve Dünyası)’nın GÜNCEL SANAT Platformu “Yanköşe”de İKİNCİ Proje; AYRIAYRIBİRARADA

(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi YANKÖŞE, “Yağmur Duası”nı Ağırlıyor!

(Yanköşe), VAHİT TUNA’nın İSİMSİZ Adlı Çalışmasını Ağırlıyor…

Yeni Dönemde Yanköşe’de: “Son Gergedanı Ben Vurdum”

YANKÖŞE Yeni Dönemde Bilal Yılmaz’ın “SERİ ZANAAT” Eserine Yer Veriyor…

bi_özet gayrimenkul gazetesinde yer alan Nermin Er söyleşisini ise buradan okuyabilirsiniz.


Avşar Gürpınar 
Doç. Dr Avşar Gürpınar, akademisyen, tasarımcı ve Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün kurucu  ortağıdır. Elektrik Mühendisliği alanında lisans, Endüstri Ürünleri Tasarımı alanında yüksek  lisans ve doktora derecelerine sahiptir. The Arts Council England (İngiltere Sanat Konseyi), 2021  yılında Gürpınar’ı kültür ve sanat alanında istisnai bir yetenek olarak desteklemiştir. Gürpınar,  Loughborough Üniversitesi Tasarım ve Yaratıcı Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi  olarak çalışmaktadır. Sanatçı, aynı zamanda, Design Research Society (Tasarım Araştırma  Topluluğu) üyesi, The Design Journal’da hakem, DAMN ve MONU dergilerinde yazan bir tasarım  eleştirmenidir. Araştırmaları eleştirel tasarım, kültürel çalışmalar, sanat ve tasarım tarihi üzerine  odaklanmaktadır. Son dönem çalışmaları arasında 2021’de Kıraathane İstanbul’da gösterilen  ‘Kırılan Senin Oyuncağındı’ adlı kişisel sergisi ve 2021’de Art Institute of Chicago’daki “An  Institute within an Institute” sergisi yer almaktadır. Sanatçının bu sergi için ürettiği eserlerin bir  kısmı, Art Institue of Chicago kalıcı koleksiyonuna dahil edilmiştir. 

Cansu Cürgen 
Dr. Cansu Cürgen, mimari tasarımcı, akademisyen ve Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün kurucu  ortağıdır. Birleşik Krallık’ta yaşamakta ve Loughborough Üniversitesi Mimarlık, Yapı ve İnşaat  Mühendisliği Fakültesi’nde ders vermektedir. Mimari Tasarım alanında doktora, yüksek lisans  ve lisans derecelerine sahiptir. Araştırma alanları arasında tasarımın ekonomi-politiği, gündelik  hayat çalışmaları, kentsel müdahaleler, açık kaynak tasarım pratikleri, tasarım standartlarının  tarihi ve modern mimarlığın teori ve eleştirisi yer almaktadır. Sanatçının tasarım-araştırma  projeleri, uluslararası alanda çok sayıda tasarım haftası ve bienalde sergilenmiştir. Son dönem  çalışmaları arasında, Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün 2021’de Art Institute of Chicago’da  düzenlenen sergisi ve Venedik Mimarlık Bienali 16. Mimarlık Sergisi’nde Türkiye Pavyonu  için editörlük ve yardımcı küratörlük rollerini üstlendiği “Vardiya” projesi yer almaktadır. Yapı  Kredi Yayınları tarafından yayımlanan 4 ciltlik proje kitabı Vardiya | The Shift’in eş editörlüğünü  ve eş yazarlığını yapmıştır (YKY, İstanbul, 2018). Art Institute of Chicago, sanatçının Muğlak  Standartlar Enstitüsü için ürettiği birçok eseri, kalıcı koleksiyonuna dahil etmiştir.  

Kahve Dünyası 
Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Yurt içinde 300’ü aşkın mağaza olmak üzere 1.000’e yakın satış  noktası, yurt dışında ise 13 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetini Türkiye’de benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışıyla misafirlerine sunmaktadır. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir  platformu bulunmaktadır.