Alper Aydın’dan Post-Apokaliptik İmgeler: “Fata Morgana”

Alper Aydın, Taşların Gerçek Ağırlığı

Alper Aydın’nın “Fata Morgana” adını verdiği açık hava sergisi, 20 Haziran – 20 Ağustos 2023 tarihleri arasında Ordu’nun Perşembe ilçesinde konumlanan Yason Burnu’nda gerçekleşecek. 


“Fata Morgana”
Sergi

Sanatçı: Alper Aydın
Tarih: 20 Haziran – 20 Ağustos 2023
Yer: Yason Burnu, Perşembe / Ordu


Alper Aydın‘ın ilk kişisel sergisi “Fata Morgana” adını bir hava olayından alıyor. Bir çeşit serap etkisi gösteren ve cisimlerin denizin üstünde uçuyor gibi göründüğü olaydan esinlenen sanatçı, serginin yapılacağı Yason Burnu’nda da gerçekleşen bu hava olayından referansla; geçmiş, şimdi ve gelecek algısına, insanın doğa karşısındaki yerine ve anlamına odaklanarak sanat üzerinden zaman ve mekâna dair hikâyelerle olması muhtemel sıra dışı senaryolara dair post-apokaliptik imgeler yaratıyor.

Fotoğraf: Serhat Keskin, Yason Burnu

Yeryüzünün jeolojik oluşumunu, Adem ile Havva’nın yaratılış mitini, insanoğlunun doğa ve yaşam ile kurduğu diyaloğu, insan sonrası Dünya’yı imleyen eserler, sanatçının doğup büyüdüğü Yason ve Sülü Burnu ile Sarısu’daki deniz ve açık arazilerle tarihi Yason Kilisesi ve Taşbaşı Sanat Alanı gibi mekânlarda izleyici ile buluşacak. Yaklaşık 100 hektarlık bir araziye yayılan “Fata Morgana” sanatseverlerin eserleri doğadaki değişimlerle izlemesine olanak tanıyor.

Bu bağlamda sergi, bir sanat etkinliğinin yanı sıra doğanın, denizin, volkanik kayalıkların ve bölge tarihinin sanatla olan diyaloğunu da izleyicinin algısına sunuyor. Toplam 100 hektarlık bir alana yayılan “Fata Morgana”, varlığımıza dair hakikati izleyicilere anlatarak, derin ve tinselleştirilmiş bir sergi deneyimi vadediyor.

Alper Aydın, Post Apokaliptik Anlatı

Alper Aydın; heykel, enstalasyon, çizim, resim ve doğal malzemelerle yapılmış geri dönüştürülebilir düzenlemelerin de içinde olduğu çoklu pratiklerle tasarladığı “Fata Morgana” sergisinde ekolojik süreçte canlıların, özellikle insanların, mekânsal var oluşlarını sosyolojik, tarihsel, arkeolojik bir altyapıyla irdeliyor ve kültürel bellek üzerinden geleceği geçmişle okunabilir kılmayı amaçlıyor.