“İstanbul Dijital Sanat Festivali” Başladı!

Türkiye’nin ilk ve tek dijital sanat festivali olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Dijital Sanat Festivali (IDAF), bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle, PASHA Bank ana sponsorluğunda, Mezo Dijital tarafından düzenlenen festival, 5 Haziran’a kadar sanatseverlerle buluşacak.


“İstanbul Dijital Sanat Festivali”

Tarih: 2 – 5 Haziran 2023
Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “İstanbul Dijital Sanat Festivali”, dijital sanatlar alanında öne çıkan isimlere, ulusal ve uluslararası toplam 40 sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Festivalde, çocuk ve gençlik atölyelerine, panellere, görsel ve işitsel performanslara da yer veriliyor. Sanatçılar festivaldeki eserleri ile bilim, teknoloji ve sanatın kesişebileceğini gösterecek ve bu olgular arasındaki sınırların eriyerek yeni yollara nasıl evrilebileceğine ilişkin katkıda bulunmayı amaçlıyor. Romanya’da düzenlenen One Night Gallery’nin de konuk olarak yer aldığı “İstanbul Dijital Sanat Festivali”, 4 gün boyunca sanatseverleri ağırlayacak.

Esra Özkan, Julie Walsh ve Türkiye’nin ilk yapay zeka küratörü olan Avind’in küratörlüğünü üstlendiği festivalde; H. Pars Polat, Muse VR, Cem Sonel, Eduardo Kac, Soliman Lopez, Tamiko Thiel, İrem Buğdaycı, Kobi Walsh, Ozruh (Levent Özruh, Sara Martinez Zamora, Evan Preuss, Isaac, Palmiere Szabo, Elise Wehowski), Laurent Mignonneau & Christa Sommerer, Nergiz Yeşil, Ahmet R. Ekici & Hakan Sorar, Balkan Karısman, Burak Dirgen, Ecem Dilan Köse, RAW, Özcan Saraç, Zeynep Nal, Hakan Yılmaz, Varol Topaç, Uğur Acil, XR Month, Farhad Farzaliyev ve Azerbaycanlı yapay zeka sanatçısı Susha’nın eserleri yer alıyor.

Sanatseverleri birbirinden farklı disiplinler arasındaki ilişki hakkında düşünmeye sevk eden festival, farklı disiplinlerin birbirlerine ne tür katkılar sunabileceğinin de cevabını arıyor. Herkese açık ve ücretsiz olan festivalde işitsel ve görsel performansların yanı sıra; yapay zekâ, girişimcilik, biosanat, 6G teknolojileri gibi pek çok konuda panel ve atölyeler gerçekleştirilecek.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için: digitalartfestistanbul.org