(Pera Müzesi)’nde Yeni Sergi: “Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar”

Farklı coğrafyalardan insanları ve kültürleri konu alan monokromatik portreleriyle tanınan fotoğrafçı Isabel Muñoz’un “Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar” adlı sergisi, 15 Haziran – 17 Eylül 2023 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.


“Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar”
Sergi

Sanatçı: Isabel Muñoz
Küratör: François Cheval
Tarih: 15 Haziran – 17 Eylül 2023
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu / İstanbul


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, fotoğrafçı Isabel Muñoz’un tarihi yaklaşık 12.000 yıl önceye dayanan Taş Tepeler’den Göbeklitepe ve çevresindeki arkeolojik alanları çektiği fotoğrafları, ilk kez İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor. Serginin küratörlüğünü fotoğrafçılık alanında pek çok uluslararası projeye imza atan Mougins Fotoğraf Merkezi Direktörü François Cheval üstleniyor.

Çalışmaları İspanya Ulusal Fotoğrafçılık Ödülü ve Hasselblad Vakfı Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülü gibi pek çok ödüle layık görülen; Venedik Bienali ve New York Uluslararası Fotoğraf Merkezi gibi kurumların sergilerinde yer alan Isabel Muñoz, ilk kez 1992’de İstanbul’da açılan sergisiyle Türkiye’den sanatseverlerle buluşmuştu.

Farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetme ve yansıtma amacıyla Muñoz, bu kez Türkiye’nin önemli arkeolojik alanlarından biri olan Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflıyor. Sergi, dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen ve 2018’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Göbeklitepe’nin de parçası olduğu Taş Tepeler’i, Muñoz’un bakış açısından keşfetme imkânı sunuyor.

“Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye”, fotoğrafçının toprağı kullanarak geliştirdiği “Tepetype” baskı tekniğini ilk defa kullandığı çalışmaları ve Karahantepe Neolitik Alanı’ndaki sembolik insan başı figürüne EEG yardımıyla beynindeki elektriksel dalgaları yansıttığı otoportreyi de içeren dikkat çekici eserlere ev sahipliği yapıyor.

Pera Müzesi, sergi paralelinde Göbeklitepe’yi ve İspanya’daki önemli arkeoloji çalışmalarını odağına alan “Lifting The Mists of Time” (Zamanın Sislerini Kaldırmak) başlıklı uluslararası bir seminere de ev sahipliği yapacak. İspanya’nın Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü tarafından, her iki ülkeden akademisyen ve arkeologların katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, 15 Haziran Perşembe günü, 14.00 – 17.00 saatleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.