Steve McCurry’nin “Fotoğrafçı” Adlı Sergisi (İstanbul Sinema Müzesi)nde!

Mother and Child on Tonle Sap. Cambodia, 1996.

Steve McCurry’nin 51 çalışmasının yer aldığı “Fotoğrafçı” adlı sergi, 31 Temmuz’a kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 


“Fotoğrafçı”
Sergi

Sanatçı: Steve McCurry
Tarih: 15 Nisan – 31 Temmuz 2023
Yer: İstanbul Sinema Müzesi, Beyoğlu / İstanbul


Ara Güler, The Eye of Istanbul, İstanbul, Türkiye, 2010.

National Geographic Dergisi‘nin 1985 Haziran sayısında “Afghan Girl” (Afgan Kızı: Şarbat Gula) başlığıyla yayınladığı fotoğrafla dünya çapında tanınan Steve McCurry‘nin fotoğraf sergisi, sanatçının son 30 yılda dünyanın farklı birçok bölgesinde çektiği en çok bilinen ve hatırlanan 51 çalışmasını bir araya getiriyor. Sergide sanatçının 2011 yılında İstanbul seyahatinde fotoğrafladığı çalışmaların yanı sıra daha önce hiç yayınlanmamış ve içlerinde Ara Güler’in de bulunduğu 6 kare sunuluyor. Gücünü dünya üzerinde yaşayan her varlığa karşı duyduğu büyük meraktan aldığını belirten sanatçı, dilin ve kültürel sınırların ötesine geçerek insani deneyimlerin kısacık anlarına odaklanıyor.

Eserlerinde yaşanılanları tümüyle yansıtan öyküleri yakalayan Steve McCurry“Fotoğraflarımın çoğunun temeli insan. İnsanın çevresine kurduğu tüm duvarların yıkıldığı, gerçek benliğin belirdiği anın, insanın yüzüne kazınmış yaşanmışlığın peşindeyim. O insanın yerinde olmanın nasıl bir şey olduğunu aktarmaya çalışıyorum,” diye belirtiyor. Fotoğraflarında huzursuzluğun hâkim olduğu insan duygularını ve bireyin çevresiyle kurduğu bağlantıyı anlattığını dile getiren sanatçı, “Bizim sorumluluğumuz yaşadığımız yer ve durumla ilgili hikayeleri dürüstçe, bütünüyle ve zamanında dünyaya aktarmaktır,” diye sözlerine ekliyor.