Tarihten Sesleri (Pera Müzesi)’ne Taşıyan Portal: “Akustik Ufuk”

Akustik Ufuk Performansı

Pera Müzesi, müzisyen ve sanatçı Özcan Ertek’in Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan esinlenerek hazırladığı “Akustik Ufuk” adlı interaktif ses yerleştirmesini, 14 Nisan’dan itibaren sanatseverlerin deneyimine sunuluyor.


“Akustik Ufuk”

Sanatçı: Özcan Ertek
Tarih: 14 Nisan – 9 Temmuz 2023
Yer: Pera Müzesi, 2. Kat, Beyoğlu / İstanbul


Müzisyen ve sanatçı Özcan Ertek’in Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan esinlenerek hazırladığı “Akustik Ufuk” başlıklı interaktif ses yerleştirmesi, ziyaretçileri tarih içinde akustik bir seyahate davet ediyor. “Akustik Ufuk”, “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisindeki resimlerden esinlenerek üretilen ses manzaralarını elektronik bir pusula aracılığıyla çalan bir enstrümana dönüşüyor. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan dönemde Avrupa devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki yoğun ilişkilerden esinlenen proje, tarih ile günümüz arasında bir bağ kuruyor. Ziyaretçileri bu enstrümanı kullanarak sergide yer alan eserlerden ilhamla üretilen sesleri dinlemeye davet eden yerleştirme, müzenin ikinci katındaki Oryantalist Resim Koleksiyonu galerisinde deneyimlenebiliyor.

Akustik Ufuk Ses Enstalasyonu

İnsan, makine ve doğa ilişkilerini gündeme getiren çalışmalara imza atan Ertek’in “Akustik Ufuk” yerleştirmesi, farklı zamanlardan sesler getiren bir portal görevi görüyor. Metal korna, transistörler ve canlı kodlamadan oluşan ses performansında, Osmanlı döneminde farklı coğrafyalarda kurulan ilişkilerle ilgili ses manzaraları, yapay doğa sesleri ve tarihteki gündelik kent yaşamı tınıları Pera Müzesi’ne taşınıyor.

Akustik Ufuk Ses Enstalasyonu

“Akustik Ufuk” projesi, Özcan Ertek’in bu enstrümanı kullandığı canlı performansla 14 Nisan Cuma akşamı saat 19.00’da açılıyor. Müze ziyaretçilerine farklı bir işitsel deneyim alanı sunan proje, 9 Temmuz’a kadar deneyimlenebilir.