“Nesneler, İhtiyaçlar ve Hileler” Yetişkin Atölyesi 15 Nisan’da Akbank Sanat’ta!

Akbank Sanat, 15 Nisan 2023 Cumartesi günü Ezgi Çiçek ve Nur Gayretli’nin yürütücülüğündeki “Nesneler, İhtiyaçlar ve Hileler” Yetişkin Atölyesi’ne ev sahipliği yapacak.


“Nesneler, İhtiyaçlar ve Hileler”
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüleri: Ezgi Çiçek, Nur Gayretli
Katılım: Kayıt Gerekli, Kontenjanlarla Sınırlı
Tarih: 15 Nisan 2023 Cumartesi| saat: 13:00-18:00
Yer: Akbank Sanat, İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu/İstanbul


Atölye Tanıtım Metninden: 

Yaşadığımız dönemin doğal bir sonucu olarak hızla değişen ihtiyaçlar, bu ihtiyaçlara yönelik çözümler, bizi daha fazla ve ihtiyacımızdan fazlasını tüketmeye yönlendiren nesneler etrafımızı sarmışken piyasanın geri plana attığı birey ölçeğindeki niş ihtiyaçlar bizleri zihni sinir projeler üretmeye, hayatımızı kolaylaştırmak için alternatif yollar bulmaya sevk etmektedir. Bu durumun sonucunda ‘life hacks’* (hayat hileleri) denilen bir kavram ortaya çıkmıştır.

Bu atölyede; dönemin aşırılığının verdiği ilhamla olayı uçlarda ele alarak, katılımcılardan absürt ihtiyaçlar yaratmaları ve o ihtiyaçlara, gündelik objelerin “hacklenmesiyle” yine absürt çözümler bulmaları beklenecektir. Sürekli tüketilen ve kısa ömür biçilmiş objeler ele alınarak bu objelerin ileri dönüştürülmesi ve/ya yeniden kullanılarak sürdürülebilir bir yaklaşım benimsenmesi amaçlanmıştır.

Gerekli malzemeler atölye ekibi tarafından sağlanacak. Katılımcılar uygun gördükleri, ileri dönüşüm için kullanılabilecek nesneleri yanlarında getirebilirler.

Atölyeye katılmak için İletişim | Akbank Sanat sayfası üzerinden “Yetişkin Atölyesi” konu başlığını seçip, mesaj göndererek kayıt olabilirsiniz. Katılım 15 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi: https://www.akbanksanat.com/


Life hack*: Gündelik hayatı kolaylaştırmak amaçlı objelerin kullanım yöntemlerinin ustaca değiştirilmesi ve başka amaçlarla yeniden kullanılmasıdır; karşılaşılan kullanım zorluklarına kestirmeler yaratmaktır.