İstanbul’un İlk “Su Sporları Merkezi” Haliç’te Açılıyor!

İnşaatta son aşamaya gelinen Haliç Su Sporları Merkezi yakında açılıyor.  Kano ve kürek yarışlarına uygun tasarlanan merkez, İstanbul’un ilk su sporları merkezi olacak.

Geniş ve Haliç’in dokusuna uygun yeşil alanları, 2 kilometrelik parkur uzunluğuyla Haliç Su Sporları Merkezi, uluslararası kano ve kürek müsabakalarına göre tasarlandı. Kulüplerin antrenmanlarını yapabileceği merkezde, 6 kayık hangarı bulunuyor. Hangarlar sayesinde Haliç’in silüeti ise  bozulmayacak. Tesiste 174 kano kapasiteli kayıkhane yer alıyor. Fitness salonu, konferans salonu, hakem kuleleri, eğitmen odası ve soyunma odalarının da yer aldığı tesisin üst bölümü açık sosyal tesis olarak hizmet verecek. İstanbullular bu alandan yarışları izleyebilecek.

İBB, Maltepe sahilde bulunan Orhangazi Şehir Parkı kıyısında, yeni bir uluslararası su sporları merkezinin yapımına da başladı. Tesisin 2023 yılının sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Tesiste 184 adet kano kapasiteli kayıkhanenin yer alması ve 4 adet soyunma odası, sağlık odası, doping odası, idari oda ve kafeterya bölümlerinde sporculara hizmet verilmesi planlanıyor.

Uluslararası tesislerin yanında şehrin 6 farklı noktasında daha butik su sporları merkezleri yapılıyor. İlk etapta Tuzla, Bostancı ve Florya’da yapımına başlanan merkezler İstanbul’daki kano ve kürek kulüpleri tarafından antrenman amaçlı kullanılabilecek. Merkezler soyunma alanları, idari alanlar ve kano-kürek depolama alanları olmak üzere 3 modülden oluşacak.

Ayrıntılı bilgi: www.sehirplanlama.ibb.istanbul/ibb-halic-su-sporlari-merkezi/