(GF Hakan Plastik)’ten “AQUASYSTEM PP-RCT Boru Sistemi”

GF Hakan Plastik‘in AR-GE merkezinde geliştirilen ve tüm dünyaya GF markası ile sunulan “AQUASYSTEM PP-RCT Temiz Su Boru Sistemi”, bina içi tesisatlarda içme suyu sistemlerinin yanı sıra merkezi ısıtma sistemleri, sıcak – soğuk su sistemleri, klima sistemleri ve güneş kolektörleri gibi farklı kullanım alanları sunuyor.

GF Hakan Plastik BIM Kütüphanesinde bulunan sistem, ürün yelpazesine genel bakış ve projelere kolayca eklenebilme; doğru, hızlı ve eksiksiz tasarım; farklı tasarım seçeneklerinin kolayca modellenmesi ve tasarıma etkilerinin hızlıca görülerek değerlendirilmesi; gerçek zamanlı tesisat / hat uzunluğu hesapları gibi proje tasarım aşamasında bileşenlerin doğru kullanımı açısından avantajlar vadediyor.

“ß-nucleation” prosesi uygulanarak geliştirilen PP-RCT, zorlu koşullara karşı uzun ömürlü olması, daha az plastik malzeme kullanımıyla karbon ayak izini azaltması ve %100 geri dönüştürülebilmesi gibi özellikleri ile dikkat çekiyor.

Teknik Özellikler

  • Yüksek basınç ve sıcaklıklara dayanım özelliği ile aynı et kalınlığındaki PP-R borulara göre (SDR7,4 borular ile karşılaştırıldığında) 60°C’de %25, 70°C’de %60, 80°C de ise %78 daha yüksek çalışma basıncı imkânı sunuyor.
  • Daha geniş iç çap ile daha yüksek akış performansı amaçlıyor.
  • Yüksek korozyon direnci ve mekanik dayanımı ile daha zorlu koşullarda daha uzun ömürlü kullanım sunuyor.
  • İnce cidarlı yapısı ile toplam mekanik tesisat ağırlığının daha hafif olmasına katkıda bulunuyor.
  • Daha az plastik kullanılarak üretilen borular, ince yapısı ile toplam mekanik tesisat ağırlığının %36’ya kadar daha az hesaplanmasında etkili oluyor.
  • Bina ömrü ile birlikte performans göstermesi ve sürekli değişim gerektirmemesi ile üretim, ham madde ve enerji verimliliği vadediyor.

PP-RCT ile üretilen standart (düz) ve cam elyaf katmanlı (fazer) borular, d20-160 mm aralığında ve SDR7.4 ve SDR9 basınç sınıflarında geniş bir ürün gamı ile bulunuyor. Kullanım alanına göre 6 farklı tipte üretilebilen PP-RCT Boru Sistemi, d160mm çapında ek parçalar ve d200mm çapında düz boru olanağı da sunuyor.

d160 mm çapında, soket füzyon kaynak tekniği ile tüm basınç sınıflarındaki borular ile sorunsuz kaynaklanabilme yeteneğine sahip 5 farklı ek parça bulunuyor. Basınç sınıfı PN25 olan bu ek parçalar Dirsek (45⁰ ve 90⁰), Te, Manşon ve 160-110 mm Redüksiyon. Tüm Ar-Ge ve Kalite Kontrol testlerinden başarı ile geçen d200 mm çapında SDR11 (PN10), SDR7,4 (PN16) ve SDR6 (PN20) basınç sınıflarına ait standart düz borular, mevcut ürün gamını d20-d200 mm olarak genişletiyor.

GF Hakan Plastik BIM Kütüphanesinde bulunan sistem, proje tasarım aşamasında bileşenlerin doğru kullanımı açısından avantajlar sunuyor.

Uluslararası Geçerliliğe Sahip Belge ve Sertifikalar
GF Hakan Plastik ürünleri, özellikle yurt dışı projeler için sahip olduğu uluslararası geçerliliğe sahip belge ve sertifikalarla avantaj sunuyor. Ek olarak AQUASYSTEM PP-RCT, EPD sertifikası ile sürdürülebilir bir gelecek için yol olmayı amaçlıyor.

EPD (Çevresel Ürün Beyanı), ürünlerin yaşam döngüleri boyunca ortaya çıkan çevresel etkilerin, şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde iletişimini sağlayan, bağımsız doğrulanmış ve tescil edilmiş bir belge olarak tanımlanıyor. Bu belge ile AQUASYSTEM PP-RCT, ISO 14025 ve EN 15804A1+A2 gerekliliklerini yerine getirerek çevresel etkiler kayıt altına almış olunuyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.gfps.com/tr