Yapı Merkezi Kurucusu ERSİN ARIOĞLU Vefat Etti…

Fotoğraf: Yapı Merkezi Holding

Yapı Merkezi Kurucu Ortağı ve Onursal Başkanı, yüksek inşaat mühendisi Dr. Ersin Arıoğlu vefat etti. Cenazesi 29 Mart 2023 Çarşamba günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde kılınacak olan öğle namazını müteakiben Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.


Ersin Arıoğlu
1940’da İstanbul’da doğdu. 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1969 yılına kadar aynı fakültenin yapı statiği kürsüsünde öğretim görevlisi ve asistan olarak akademik hayatını sürdürdü.

Arıoğlu, 1965 senesinde İstanbul’da Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A. Ş.’yi kurdu. 1969’dan Kasım 2002’ye kadar bu şirketin başkanlığını yaptı. Kasım 2002’de TBMM’ye milletvekili olarak seçildi. Temmuz 2007’den itibaren Yapı Merkezi Holding A. Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürüttü.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak Arıoğlu, araştırma ve geliştirme, mühendislik, tasarım ve müşavirlik, genel inşaat müteahhitliği, eğitim, sanayi ve üretim alanlarında aktif, 10’u ulusal ve 2’si uluslararası kuruluş olmak üzere, 12 şirketi yönetti. Ana kuruluş olan Yapı Merkezi İnşaat Şirketi Türkiye’de ve yurt dışında müşavir/tasarımcı veya inşaat müteahhidi olarak bugüne kadar sanayi tesisleri, toplu konutlar, üretim tesisleri ve fabrikalardan, ticari binalar, tüneller, köprüler, ulaşım sistemleri ve otoyollardan enerji tesisleri, su ikmal yapıları, tarihi binaların restorasyonu ile takviyesi ve çeşitli hizmetlere yönelik binalara kadar değişen takriben 39 milyon metrekare inşaat gerçekleştirmiştir.

Arıoğlu’nun uzmanlık sahaları inşaat mühendisliği, beton teknolojileri, inşaat metotları, ulaşım sistemleri ve yapıları, deprem mühendisliği, yapıların tamir ve güçlendirilmesi ile raylı sistemlerden oluşmaktadır. Yönetim uzmanlığı ise proje geliştirme, finansman, projelerde yatırım ve uygulama ve inşaat mühendisliğinde katma değer yaratımı sahalarındadır.

Arıoğlu’nun muhtelif yerli ve uluslararası teknik dergilerde 80’den fazla makalesi yayınlanmış olup, bunların mühim bir kısmı beton teknolojileri, deprem mühendisliği, ulaşım sistemleri ve inşaat metotları, kalite yönetimi, bilim merkezleri, eğitim ve bilgi işleme teknikleri üzerinedir. Yapısal dinamikler konulu bir kitabın da yazarıdır. Ayrıca iki sanayi kataloğunun ve birkaç sempozyumun redaktörlüğünü yapmıştır. Yurt içinde ve uluslararası planda (teknik ve iş çevrelerine yönelik) muhtelif kongreler, sempozyumlar, paneller ve konferanslar düzenlemiş ve koordine etmiş; bu faaliyetlerden sorumlu komitelerde üye veya teknik veya idari başkan olarak görevler üstlenmiştir.

1995-2002 döneminde İstanbul Bilim Merkezi Vakfı’nın başkanlığını yapmıştır. 1996’da Slovenya Cumhuriyeti’nin İstanbul Fahri Konsolosu olarak atanmıştır. 1997-2008 yılları arasında Uluslararası Kriz Grubu’nun Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. 1997’de Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, inşaat mühendisliğinde kalite geliştirilmesi ve Türkiye’de bilim merkezleri fikrinin teşvikinde gösterdiği liderlik dolayısıyla Fahri Doktor nişanı ile ödüllendirilmiştir. Kasım 2002’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul’u temsilen TBMM’ye milletvekili olarak seçilmiştir. 2008-2012 yılları arasında Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevinde bulunmuştur. Arıoğlu, 2011 yılından beri Türkiye Müteahhitler Birliği Danışma Kurulu Üyesi ve Etik Kurulu Başkanı’dır. Mart 2018’de İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından ülkemiz yapı endüstrisi ve toplu taşımacılık sistemlerinin gelişimde üstlendiği öncü rol dolayısıyla Fahri Doktor unvanı verilmiştir. 

Arıoğlu’na 2004’te Slovenya Cumhurbaşkanı tarafından, Slovenya-Türkiye arasında ekonomik işbirliğini gelişmesine değerli hizmetlerinin takdiri olarak, yabancılara verilen en itibarlı “Silver Honorary Order of the Republic of Slovenia” nişanı verilmiştir.

Kaynak: www.yapimerkezi.com.tr/Yonetim-Kurulu/Dr-Ersin-Arioglu