[Proje]: Messe Tekstil Showroom Ofisi

Proje Adı: MESSE TEKSTİL SHOWROOM OFİSİ
İSTANBUL, 2023
İç Mimari: mimaristudio | AYÇA AKKAYA KUL, ÖNDER KUL, KAAN GÜLKIRAN, ENVER KUDA
İşveren: MESSE TEKSTİL
Fotoğraf: GÜRKAN AKAY

İstanbul, Merter’de konumlanan Messe Tekstil’in yeni showroom ofisi mimaristudio ekibi tarafından tasarlandı. Ocak, 2023’te tamamlanan 750 m²’lik showroom projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

“Projenin çıkış noktası, kullanıcıyı merkezine alan, sergilenen ürünlere odaklı, yalın ancak yaşayan bir mekan yaklaşımı oldu. Mekânın mevcut yapısal özelliklerini olduğu gibi kabul eden bir tasarım dili benimsenerek kullanıcı deneyimini ön planda tutan, rahat kullanıma açık, paylaşımlı ve çok amaçlı bir alan tasarlandı.

Mekâna ön ve arka cepheden iki ayrı girişten girilmekte. Giriş ile birlikte, ilk dikkat çeken özellik mekânın uzun ve yüksek yapısı. mimaristudio, her iki girişi de aynı tasarım dilinde ele alırken mevcut geometriyi, uzun kenar yönünde, bir tarafta ürün teşhir, diğer tarafta ise çalışma fonksiyonları olacak şekilde planladı. Lakin, her iki kullanım alanı arasında net bir ayrım yapılmayarak ürün teşhir alanı içinde planlanan paylaşımlı çalışma ve ağırlama alanları ile bu mekânların birbiri içine geçişkenliği sağlandı.

Ürün teşhir alanında, farklı tipte kumaşlar sergilenmekte olup satış yapılan tekstil firmalarından gelen misafirler mekânda ağırlanmakta. Mekân, misafirlerin kendi kreasyonları için kumaş seçeneklerini inceleyip seçtikleri kumaşlar üzerinden firma ile görüşmeler yapabildikleri, kullanıcıların hem bireysel, hem de bir arada çalışabilecekleri bir esnekliğe sahip.

‘Kullanıcı esenliği’ temelindeki tasarım anlayışı, diğer projelerinde olduğu gibi mimaristudio’nun bu projesinde de dikkat çekmekte. Projede, kullanıcıların fiziksel ve zihinsel esenliği ve verimliliği yüksek bir mekân hedeflendi. Bu doğrultuda, azami gün ışığında, düzenli temiz havada, uygun ısısal ve akustik konfor şartlarında, doğru aydınlatma çözümlerine sahip bir alan içinde olmaları sağlandı. Bunun yanında, planlamadan başlayarak mekân tasarımında ‘Mekân İçinde Doğa’, ‘Doğal Anımsatıcılar’, ‘Mekânın Doğası’ biyofilik tasarım adımları izlendi.

Mekânın yalın tasarım dili içinde, mekânı boğmadan, sergilenen ürünlerin önüne çıkmayan farklı renklerin kullanımına yer verildi. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği olan renkler ile, rengin doğru ve zamansız kullanımına dikkat edildi.

Özellikle tek hacim içinde planlanan showroom alanının akustik konforu, tasarımın planlama aşamasından itibaren ele alınarak mekân içi hacim akustiği tedbirleri alındı. Burada, akustik ve teknik aydınlatmanın entegre edildiği dairesel geometriye sahip özel üretim paneller, mekân tavanında sıralı bir enstalasyon şeklinde projenin dikkat çeken detayı haline gelmekte. Bununla birlikte ürün odaklı, insan merkezli aydınlatma çözümü de tüm projede titizlikle ele alındı.

Pandemi sonrası gerçekleştirilen bu proje ile, fiziksel perakende alanlarının dijitalin henüz sunamadığı duyusal deneyimleri sunabileceğini göstermek amaçlanıyor. Çevrim içi moda trendine karşı çıkan ve kullanıcılarını showroom mekânlarının heyecan veren, yaşatan veya rahatlatan ortamına sokmayı amaçlayan proje, firmanın da bir kurumsal kimlik projesi haline dönüşüyor.”

Proje Alanı: 750 m²
İnşaat Yapım: ELKA
Uygulama Yönetimi: Neşe Kolay
Mekanik Proje: Envision Systems
Elektrik Proje: Envision Systems
Aydınlatma Tasarımı: mimaristudio
Akustik Uygulama: ESK Akustik

Messe Tekstil Showroom Ofisi. mimaristudio’nun izniyle.

Aydınlatma

 • Nude Glass [Aydınlatma Armatürleri]
 • Yenigün [Aydınlatma Armatürleri]

Mobilya Aksesuar

 • Tuna Ofis
 • Okamura
 • Connection Turkey

Bitirme İşleri

 • AGK, Shaw Carpet, Shadow [Modüler Zemin Uygulaması]
 • Gerflor, Bostonion Oak Honey [Modüler Zemin Uygulaması]
 • Microcement Betonage [Zemin Mikrobeton Uygulaması]
 • Nippon Paint, Concratos [Duvar Dekoratif Boya Uygulama]
 • My Office [Ofis Camlı Bölme Sistemleri]

Islak Hacim

 • Kale [Vitrifiye, Batarya Ürünleri]