Ecem Yüksel ve Burak Ata’nın “Oyun serbest!” Adlı Sergisi (KENDİ)de!

Tasarım: Barek

Koleksiyoner Zeynep ve Can Kendi tarafından, kâr amacı gütmeyen bir sanat mekânı olarak tasarlanan KENDİ, 6 Mayıs tarihine kadar Ecem Yüksel ve Burak Ata’nın “Oyun Serbest” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü ise Tuna Pektaş üstleniyor.


“Oyun serbest!”
Sergi

Sanatçılar: Ecem Yüksel, Burak Ata
Küratör: Tuna Pektaş
Tarih: 24 Mart – 6 Mayıs 2023
Yer: KENDİ Koleksiyonu, Cordova Apartmanı, Beyoğlu / İstanbul


“Oyun serbest!”, Johan Huizinga’nın 1938’de kaleme aldığı Homo Ludens adlı kitabından referansla, Ecem Yüksel ve Burak Ata’nın çalışmalarını oyun kavramları etrafında bir araya getiren; izleyiciye oyun alanı açan, oyunda kalmaya ve takım olmaya dair çağrıda bulunan serginin odağında KENDİ’nin Ecem Yüksel ve Burak Ata’ya prodüksiyon desteği sunduğu iki yeni eser de yer alıyor.

Oyun dahil eder ve serbest bırakır. Özümler. Yakalar, başka bir ifadeyle, cezbeder.

Johan Huizinga

Uzun yıllardır bir arada aynı atölyeyi paylaşan, birlikte düşünen, üreten sanatçı ikilisi, “Oyun serbest!” aracılığıyla bir olup oyuna karşı takım oluyor. Binlerce oyuncağın arasında, yarattıkları oyun evreninde kuralları kendileri yazıyor. Her iki sanatçı da üretimlerinde çoğunlukla kâğıdı merkezine alıyor. Masa başında, bir maç anında veya bir manzaraya karşı sanatçı ikilisi, kaydettikleri anlık görüntüleri sulu boya çalışmalarına aktarıyor.

İzledikleri maçlar esnasında, tanık olup biriktirdikleri, gözlem koleksiyonlarında yer alan oyuncu ve seyirciyi resimlerine konuk eden Ecem Yüksel ve Burak Ata, bu defa kendi oyun alanlarında seyirciyi oyuncu olmaya davet ediyor.

Ayrıntılı bilgi için: @kendi.collection