(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nden Kütüphane Haftası’na Özel “Cilt Atölyesi”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 59. Kütüphane Haftası kapsamında 28 Mart Salı günü “Kağıttan Kitaba: Cilt Atölyesi” adlı bir atölyeye ev sahipliği yapıyor. Atölyede katılımcılar, geleneksel malzemelerle cilt yapım tekniklerini keşfederken kütüphanelerindeki eski kitap ve eserleri bu tekniklerle nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi edinebilecek.


“Kağıttan Kitaba: Cilt Atölyesi”

Eğitmen: Enes Çinğay
Tarih:
28 Mart 2023 Salı | Saat: 14.00
Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 2. Kat Arka Oda, Beyoğlu / İstanbul
Katılım:
Ücretli, Kayıt Gerekli


Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 59. Kütüphane Haftası kapsamında düzenlediği “Kağıttan Kitaba: Cilt Atölyesi”nde, yazılı bilgi ve belgeleri koruma yönünde kadim yöntemlerin başında gelen cilt sanatını meraklıları ile tanıştırıyor. Etkinlik, kitapseverlere, kâğıdın ve kitap cildinin tarihsel serüvenini sunarken cilt yapımıyla ilgili tüm adımları da uygulamalı olarak öğrenme imkânı tanıyor.

Eğitmen Enes Çinğay ile birlikte kitap sayfalarının formalara dönüştürülüp dikilmesinden cilt hazırlığına, isim ve bezeme işleminden baskıya, ciltçiliğin tüm süreçlerini deneyimleme fırsatı bulan katılımcılar ayrıca, ciltli kitapların sırt bölümündeki ince şeride adını veren şirazenin nasıl örüldüğünü de öğrenecek. Atölyenin sonunda katılımcılara Çinğay’ın ürettiği ciltli el yapımı defterler hediye edilecek. Arzu edenler defterlerini yaldızlı isim baskısı ile kişiselleştirebilecek.