(Daikin)’den Soğuk İklim Bölgeleri için Özel Tasarım Dış Ünite:VRV IV C+”

Daikin, soğuk iklim bölgeleri için özel olarak geliştirdiği Cold Region VRV dış ünitesi “VRV IV C+” ile düşük ortam sıcaklıklarında yüksek ısıtma ve verimlilik sunuyor. -15°C ortam sıcaklığına kadar sabit ısıtma kapasitesi sunan ürün, -25°C’ye kadar geniş çalışma aralığı sağlıyor.

Isıtma kapasitesi öncelikli bir dış ünite olarak öne çıkan Daikin VRV IV C+ Serisi dış ünite (RXMLQ-T, RXYLQ-T), buhar enjeksiyonlu kompresörü sayesinde -15°C ortam sıcaklığına kadar sabit ısıtma kapasitesi veriyor. Isıtmada ise dış ünite eşanjöründeki sıcak gaz by pass devresi sayesinde -25°C’ye kadar geniş çalışma aralığı sağlıyor.

“VRV IV C+” serisi dış ünite, soğuk iklim bölgelerinde ısıtma için özel olarak geliştirilmiş bir cihaz olarak düşük ortam sıcaklıklarında da yüksek ısıtma kapasitesi sunuyor. Ürün, buhar enjeksiyonlu kompresörü sayesinde -15°C ortam sıcaklığına kadar sabit ısıtma kapasitesi veriyor. Isıtmada ise dış ünite eşanjöründeki sıcak gaz by pass devresi sayesinde -25°C’ye kadar geniş çalışma aralığı sağlıyor. Yüksek güvenlik özelliği sunan VRV IV C+ Serisi -25°C gibi düşük ortam sıcaklıklarında dahi güvenli bir performans vadediyor. Dış ünite eşanjörünün altında bulunan sıcak gaz bypass devresi, eşanjörün tam verimli çalışabilmesi için buz birikimini engelleyerek; aşırı soğuk hava koşullarında bile cihazın yüksek güvenlikle çalışmasını sağlıyor.

Standart VRF dış ünitelerine kıyasla daha kısa defrost ve daha uzun ısıtma süreleri sağlayan “VRV IV C+” serisi dış ünite, tek bir iletişim noktası üzerinden hassas sıcaklık kontrolü, havalandırma, klima santralleri ve Biddle hava perdeleri gibi bir binanın tüm termal ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Geniş bir iç ünite aralığı da sunan cihaz, Daikin Emura, Shira plus gibi estetik VRV iç ünitelerle kullanılabiliyor. Montaj aşamasında “VRV IV C+” serisi dış ünite, 30 m iç ünite yükseklik farkı, 190 metre maksimum eşdeğer boru uzunluğu; toplamda ise 500 metre boru uzunluğu gibi olanaklarla geniş bir borulama aralığı sunarak kullanım kolaylığı sağlıyor.

10-42 HP arasında geniş kapasite aralığına sahip olan ısı pompalı dış ünite, tüm VRV IV standartlarını ve teknolojilerini kullanma yönünden öne çıkıyor. VRV’yi en yüksek sezonsal verimlilik ve konfor için özelleştirme imkanı sunan değişken soğutucu akışkan sıcaklığı ve basitleştirilmiş devreye alma, yapılandırma ve özelleştirme yazılımı olan VRV configurator “VRV IV C+” serisi’nin öne çıkan özellikleri olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra; 7 haneli ekran ve tam inverter kompresörler, 4 taraflı dış ünite eşanjörü, soğutucu akışkan soğutmalı inverter güç kontrol kartı, yeni DC fan motoruyla özellikle soğuk bölgeler için ideal bir çözüm olarak kabul görüyor. Serbest dış ünite kombinasyonu, cihazın montaj alanı veya verimlilik gereksinimlerinin karşılanması için ideal bir ortam sunuyor.

Daikin’in tüm VRV IV dış ünitelerinde yer alan özellik değişken soğutucu akışkan sıcaklığı; soğutucu akışkan sıcaklığının yüke göre ayarlanabilmesini sağlıyor ve “VRV IV C+” serisi dış ünitelerde de sunulan bir özellik olarak dikkat çekiyor. Bu ürün ile birlikte geliştirilen yüksek ısıtma performansı sağlamak üzere optimize edilen yeni buhar enjeksiyonlu scroll kompresör ise cihaza yüksek kısmi yük verimliliği ve yüksek sezonsal verimlilik sunuyor.

Yüksek sezonsal verimlilik ve yüksek ısıtma performansı için optimize edilen yeni buhar enjeksiyonlu scroll kompresör bulunan “VRV IV C+” serisi’nde yer alan geri basınç kontrolü ile düşük kısmi yüklerde daha yüksek verimle çalışacak şekilde geri basınç kontrol portu yer alıyor. Bu sayede kısmi yüklerde hareketli scroll’un sabit scroll’a tam temas etmesi sağlanarak sıkıştırılmamış soğutucu gaz sızıntısı dolayısıyla kapasite kaybı olmadan kompresörün çalışması sağlanıyor. Kompresördeki çekvalfli enjeksiyon yapısı ise cihazın düşük yüklerde çalışması sırasında ortaya çıkan geri akışları engelliyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.daikin.com.tr