(Salt)’ın “Sahnede 90’lar” Sergisini Görmek için Son İki Hafta!

Salt Beyoğlu, Eylül 2022. Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Salt’ın Beyoğlu ve Galata’daki yapılarına yayılan “Sahnede 90’lar” sergisine; söyleşi, gösterim ve performans programlarından oluşan bir dizi etkinlik eşlik ediyor.


Kamu Programı: “Sahnede 90’lar”

Tarih: 3 – 25 Şubat 2023
Yer: Salt Beyoğlu – Salt Galata, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


3 Şubat Cuma günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek söyleşi programı, İstanbul’un 90’lar yeraltı sahnesi ile Beyoğlu’nun sokak ve pasaj kültürünü odağına alıyor. İstanbul Nightlife Project’in yaratıcısı, prodüktör ve organizatör Asena Hayal’in hazırladığı söyleşide, ZeN’den Murat Ertel, Tampon’dan Aslı Akıncı, Siya Siyabend’den Bizon Murat ve Türkiye’nin ilk kültür, sanat ve edebiyat fanzini olarak kabul edilen Mondo Trasho’nun yaratıcısı Esat Cavit Başak’ın katılımıyla dönemin punk ve yeraltı sahnesi ele alınacak. Söyleşiyi saat 20.15’te Salt Beyoğlu Mutfak alanında Jilet Sebahat’in sahne alacağı, Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla düzenlenen DJ performansı izleyecek.

Sait Sökmen, Çark, 1968

10 – 11 Şubat tarihlerinde ise Açık Sinema’da, opera, bale ve modern dans gibi sahne sanatlarının 1970’lerden günümüze Türkiye’deki gelişimini ele alan “Sahnedeki Tutku” (2001) belgeselinin gösterimi yer alacak. Altı bölümlük serinin “Modern Dans Özgürlüktür” ve “Dans Daima” başlıklı bölümlerinin gösterileceği iki günlük program, 11 Şubat Cumartesi günü yapımcı ve yönetmen koltuğundaki Muzaffer Evci’nin konuşmasıyla sonlanacak. 1970’li yılları Türkiye’nin modern dans hareketinde “I. Dalga” olarak tarif eden araştırmacı ve yazar Evci, konuşmasında bu dönemde ön plana çıkan üç koreografı odağına alacak: Sait Sökmen, Duygu Aykal ve Geyvan McMillen. Evci, modern dans alanında bu üç ismi, sanatsal yönelimleri ve teknikleri bakımından değerlendirecek.

Duygu Aykal, Çoğul, 1973

Performansın toplum, ekonomi, sokak ve siyasetle ilişkisinden hareketle sanatçı ve tasarımcıların oluşturduğu kolektif girişimleri ele alan “Sahnede 90’lar”, kültür tarihinden de bir potpuri sunuyor. Canlı performanslardan televizyon programlarına kadar oldukça çeşitli ve dikkat çekici üretimleri de barındıran sergideki işlerin farklı disiplinlerden uzmanlar eşliğinde irdelendiği sergi turları, Salt Beyoğlu’nda devam ediyor. 5 Şubat Pazar saat 13.30 ve 8 Şubat Çarşamba saat 19.00’da sanat tarihçisi Mine Söyler yürütücülüğünde gerçekleştirilecek turlarda katılımcılar, fotoğraf, video kaydı, eskiz ve afiş gibi arşiv malzemelerini de içeren kapsamlı bir seçkiyi yakından inceleme imkânı bulacak.

Magma Klüp’teki Tampon Konserinden, Magma, 1998, Aslı Akıncı arşivi

Sergi paralelinde hazırlanan Açık Prova programı ile performans sanatı alanında diyalog ve karşılaşma ortamları yaratan kolektif ve topluluklar, üretim süreçlerini Salt Galata’nın atölye mekânlarına taşımak üzere davet ediliyor. Şimdiye kadar GalataPerform, ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği, Hareket Atölyesi Topluluğu ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın çalışmaları ile iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nin arşivinden kesitleri ziyaretçilere açan program, 4 – 5 ve 25 Şubat tarihlerinde DijitalLABperformans’ın katılımıyla devam ediyor. Herkese açık provalara, Şule Ateş (DijitalLABperformans) ve Seda İlter’in (Birkbeck, University of London) “Posthümanist Bir Çağda Performans” temalı araştırma projesi kapsamındaki dört konuşma eşlik ediyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz programlar hakkında ayrıntılı bilgiye saltonline.org web sitesinden ulaşılabilir.

Sahne ve performans kavramları etrafında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiren “Sahnede 90’lar” sergisi, 12 Şubat Pazar gününe kadar ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için bi-özet‘in haberi incelenebilir:

(SALT Galata) ve (SALT Beyoğlu)’nda Yeni Sergi: “Sahnede 90’lar”