“Derin Zaman: Maddenin Sûretleri” Sergisi (Martch Art Project)te!

Sinem Dişli, Magic Telescope, La Palma, Kanarya Adaları, 2021

Sinem Dişli’nin “Derin Zaman: Maddenin Sûretleri” adlı sergisi, 4 Mart’a kadar Martch Art Project’in Pera ve Piyalepaşa’daki iki mekânında izleyiciyle buluşuyor.


“Derin Zaman: Maddenin Sûretleri”
Sergi

Sanatçı: Sinem Dişli
Tarih: 28 Ocak – 4 Mart 2023
Yer: Martch Art Project, Pera – Piyalepaşa, Beyoğlu / İstanbul


Sinem Dişli’nin heykel, fotoğraf, yerleştirme ve video gibi çeşitli sanat pratiklerini bir araya getirdiği son dönem üretimlerinden oluşan “Derin Zaman: Maddenin Sûretleri” adlı sergi doğayı kendimizden ayırarak nasıl tanımladığımıza ve tarihi nasıl kurguladığımıza bakıyor. Sanatçı, paleontoloji, jeoloji, mineraloji ve biyoloji gibi alanlarda kullanılan bir takım bilimsel metodolojilerden yola çıkarak insanın geçmişi ve doğayla olan ilişkisine dair spekülatif bir anlatı kuruyor.

Sinem Dişli, Fluorite, 2022

Sergi, doğayı tanımlama ve biriktirme yöntemlerimiz ile tarihsel bağlam oluşturma biçimlerimize dair sorular içeren çeşitli bölümlerden oluşuyor. “Derin Zaman” sanatçının yaklaşık 10 yıldır üzerine çalıştığı uygarlık tarihinin başlangıcı sayılan Mezopotamya ve son dönemde odaklandığı Karacadağ’da tuttuğu kayıtlardan yola çıkarak bir araya geliyor. Tarih yazımının çeşitli tezahürlerini eleştirel bir mesafeden ele alan sanatçı, yakın gelecekte farklı biçimlerde sunmayı planladığı hayali bir müzenin de ilk eskizini oluşturuyor.