(Fibrobeton)’un Düzce Fabrikasında Güneş Enerjisi Santrali Devreye Alındı!

Fibrobeton Güneş Enerjisi Santrali, Fibrobeton’un Düzce’de bulunan fabrikasında 5 Ocak 2023 tarihinde devreye alındı. Santralin projelendirilmesi, kurulumu ve güneş paneli tedariği, Schmid Pekintaş Enerji tarafından gerçekleştirildi.

Yatırım kararı 2020 yılı içinde alınan santral için gerekli tüm izinlerin alınması ve projenin hayata geçirilmesi 11 ay sürdü. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda 2700 adet fotovoltaik güneş paneli ile 1420 MWh enerji üretme kapasitesine sahip güneş enerjisi santrali sayesinde, Fibrobeton A.Ş. ürünlerinin birim üretim başına CO2 emisyonunun %15 oranında azalması, fabrika genelinde ise yıllık CO2 emisyonunun 1100 ton azaltılması amaçlanıyor.

2022 yılında 1560 MWh elektrik enerjisi kullanılan fabrikada, kullanılan elektriğin %91 oranında karşılanması ve CO2 emisyonunun toplam fabrika enerji kullanımında (mazot, doğalgaz ve elektrik) %76 oranında azaltılması sağlanacak. Böylece fabrikada üretim, ısıtma, fabrika içi tüm makine çalışmaları ve aydınlatmada kullanılan elektrik enerjisinin büyük kısmı yenilenebilir enerji kaynaklardan temin edilecek.

Amortisman süresi 3 yıl olan yatırımın, firmanın sürdürülebilirlik stratejisine ve Avrupa yeşil mutabakat kriterlerine uyum konusundaki çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi: www.fibrobeton.com.tr/