“Eve Giren Güneş Kadar Güneşleniyorum” Adlı Sergi 4 Şubat’tan İtibaren (KUN Art Space)de!

Dicle Çiftçi’nin güneş ve gün ışığı temalarından yola çıkarak hayata geçirdiği son sergisi “Eve Giren Güneş Kadar Güneşleniyorum”, 4 Şubat – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında KUN Art Space’de izleyiciyle buluşuyor. İlk defa sergilenecek eserlerden oluşan sergi, sanatçının üretimine kapsamlı bir bakış imkânı sunuyor.


“Eve Giren Güneş Kadar Güneşleniyorum”
Sergi

Sanatçı: Dicle Çiftçi
Tarih: 4 Şubat – 1 Nisan 2023
Yer: KUN Art Space, Seyhan / Adana


Sergi tanıtım metninde “Eve Giren Güneş Kadar Güneşleniyorum”, şöyle ifade ediliyor:

“Pandemide, hepimizin evlere kapandığımız dönemde, tam da gün ışığından yoksun kaldığımız ve ona ihtiyaç duyduğumuz sırada güneş ve gün ışığıyla derin bir bağ kuran sanatçı, eserlerinde bu temayı sıklıkla kullanıyor. Doğal gün ışığının bize verdiği mutluluk, huzur ve güven duygusu, güneşi göremediğimiz anda hissedilen güvensizlik Çiftçi’nin ilham noktalarını oluştururken sanatçı bir yandan binlerce yıldır insanlar için çok mühim ve hatta tapınılası bir yere sahip olan güneşin neden ve nasıl bu kadar önemli hâle geldiği konusunu sorguluyor. Pencereden yansıyan ışıkla yetinmek zorunda kalan, kendi dünyasına çekilmiş kadın figürler sanatçının çalışmalarında sıklıkla yer ediniyor.

Gün ışığından uzak kalmasıyla bölünen iki farklı kimliğiyle karşılaşan sanatçı, bu ikiliği sergi mekânına da taşıyor. Giriş katını huzur, güven ve iyi hissettiren enerjiyle, gün ışığıyla ve güneşle betimlerken, alt katı pandemi süresince hissettiği ve sergiden önce zaman geçirip, burada üretmeye devam ettiği daha melankolik, hatta huzursuz işlerle sarıyor. Bu ifade biçimiyle zihni ve hislerini aktarmaya çalışıyor. Hem atölyesine hem de iç dünyasına izleyiciyi de davet ederek mekânı dönüştürüyor.”