(Depo İstanbul) ve (Omuz)’dan Forum Programı: “Görünürlük, Faillik, Kurumlar, Kesişimler, Kaynak”

Depo İstanbul ve Omuz, Şubat – Mart 2023 ayları boyunca Görünürlük, Faillik, Kurumlar, Kesişimler ve Kaynak başlıkları altında bir dizi forum düzenliyor. İlk etkinlik 5 Şubat 2023 Pazar günü Betül Aksu, Melis Bektaş, Tüten Akay ve Umut Erbaş’ın yer aldığı Görünürlük adlı oturumla başlayacak.


“Görünürlük”
Forum

Çalışma grubu: Betül Aksu, Melis Bektaş, Tüten Akay, Umut Erbaş
Tarih: 5 Şubat 2023 Pazar| Saat: 14.00 – 19.00
Yer: Depo İstanbul, 1. Kat, Beyoğlu / İstanbul


Program, kültür – sanat alanında hesap verebilirlik, çalışma koşulları, gelir adaletsizliği, güvencesizlik, kaynakların adil paylaşımı, faillik ilişkileri ve kurumsal sorumluluklar gibi birçok sorunun kamusal olarak tartışıldığı bir zemin oluşturmayı hedefliyor. Görünürlük, Faillik, Kurumlar, Kesişimler ve Kaynak başlıkları altında gerçekleşecek oturumların her biri, farklı bir çalışma grubu tarafından programlanarak ve davet edilen katılımcıların katkılarıyla yapılandırıldı.

Görünürlük oturumunda; “genç” sanatçı odaklı sergi, fuar ve yarışmaların görünürlük ekonomisi ve rekabet kültürüne etkileri, kültür – sanat alanında çalışanların görülmeyen ve değersizleştirilen emeği, sanat alanında gittikçe derinleşen sınıfsal çelişkiler ve güvencesizlikle beraber görünürlüğün temsiliyet ve bağımsızlıkla ilişkisi tartışmaya açılacak.