(Daikin)’den Kış Aylarında Tasarruflu Isınmak için Öneriler…

Daikin, enerji tasarruflu ve çevreci ürünleri ile kullanıcılarının üşümeden tasarruf etmesini vadediyor. Daikin uzmanları, faturaların arttığı kış aylarında ısınma maliyetlerini aşağıya çekmenin yolları hakkında öneriler sunuyor.

Daikin uzmanları, bakım ve doğru kullanımla faturaların yüzde 35’e kadar düşürülebileceğini vurguluyor. Küçük maliyetler karşılığında alınan verimi artırmaya yönelik cihazlar da faturaların düşmesini sağlıyor.

25 cm boşluk bırakın.

Yüksek verimlilik ve tasarruf üzerine odaklanan Daikin uzmanları, iç ortamlarda fiziksel olarak alınması gereken önlemlerin başında panel radyatörlerin doğru kullanımı olduğunun altını çiziyor. Radyatörlerle mobilyalar arasında en az 25 cm bozuk bırakılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, radyatörler üzerinde çamaşır kurutulması, önlerinin kalın perdelerle kapatılması gibi adımlardan kaçınmak gerektiğini belirtiyor.

Bakımda korsana rağbet etmeyin.

Montaj aşamasında baca montajının ve yoğuşma giderinin düzgün olmaması, topraklama bağlantısının yapılmaması cihazların bozulmasına veya veriminin düşmesine neden oluyor. Daikin uzmanlarına göre, ateşleme ve alev komponentlerinin zamanla yıpranması ve kurum yapması da verimi düşürüyor; tesisatta ve radyatörlerin üst kısmında oluşan hava, su akışını azalttığı için yeterince ısıtma yapmaz hale geliyor. Kombi alt bağlantı filtrelerinin temizlenmemesi de verim kaybına neden oluyor. Bu nedenle öncelikle kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından büyük önem taşıyor. Daikin uzmanları, kombi bakımlarında “ucuz olsun” düşüncesiyle korsan servislerden hizmet almanın, kullanıcıya ilerleyen dönemlerde daha büyük masraflar çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

Daikin uzmanlarına göre, hassas kontrol cihazlarının kullanımını da verimliliği artırıyor. Bu cihazların kombilere entegrasyonu sayesinde, ideal sıcaklığın üzerine çıkılmasının ve fazla enerji tüketiminin önüne geçiliyor. Kombilerin temizliğinin yapılmasının yanı sıra; tekrar suyla doldurulduktan sonra ısı iletimini artıracak kimyasallarla takviye edilmesi ısı verimliliğini artırıyor. Ayrıca, verimi artırma amacıyla termostatik vana ve oda termostatı gibi aparatların edinilmesi de tasarrufa etki ediyor. Her 1 derece düşük oda sıcaklığı yüzde 7’ye kadar tasarruf etkisi sağlayabiliyor. Evden çıkarken kombinin tamamen kapatılması yerine düşük sıcaklıkta bırakılması da tasarruflu ısınmanın formüllerinden biri olarak gösteriliyor.

İkinci el kombi tercih etmeyin.

Ucuz olması nedeniyle ikinci el kombileri tercih etmenin doğru olmadığına dikkat çeken Daikin uzmanları, ikinci el kombilerin toplama veya orijinal olmayan parçalar barındırması nedeniyle kullanıcıya kısa sürede büyük sorunlar yaşatabileceğini söylüyor.

Su basıncına dikkat edin.

Kombide veya tesisatta su kaçağı olması durumunda kombiye su doldururken su basıncını 1.5 bardan fazla basılmaması gerektiğini belirten Daikin uzmanları, bu orandan daha fazlası, kombi devreye girdiğinde suyun daha fazla genleşmesine neden olduğunu ifade ediyor. Bu durumu uzmanlar, genleşme tankının diyaframına zarar verdiğini ve emniyet ventilinden gereksiz su boşaltmasına sebep olduğu olarak açıklıyor.

Uzmanlara göre kombiye su doldururken su basıncının 1.0 bardan az olması da, kombi devreye girdiğinde eşanjörde aşırı ısınmaya veya tesisatta hava kabarcıklarına neden olabiliyor. Tesisatta hava kabarcıklarının oluşması pompa pervanelerinin kırılmasına sebep olduğu için kombideki su basıncını da takip edilmesinin altını çiziyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.daikin.com.tr