[Proje]: K Evi

Proje Adı: K EVİ
İSTANBUL, 2022
İç Mimari: HABİF MİMARLIK | SETENAY ERKUL, HAKAN HABİF, ELA BORA
Fotoğraf: SİNAN ÇIRAK

İstanbul Arnavutköy’de konumlanan K Evi’nin iç mimari tasarımı Habif Mimarlık tarafından yapıldı. 2022 yılında tamamlanan 300 m²’lik konut projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

House K İstanbul’un boğaza bakan bir yamacında konumlanan çatı dubleksinin yenilenme projesidir. Zemin katında yaşam alanları, çatı katında banyo, giyinme odası ve yatak odasından oluşan bir ebeveyn süit bulunur. Zemin kat planı, evin giriş holünden başlayarak ön cephede tümüyle manzaraya doğru yönelen bir akış içindedir. Tümüyle gün ışığı alan şömine, oturma ve yemek bölümü, birbiri ile doğrudan ilişkilidir. Çatı katında yatak odası, manzaraya hakim cephe boyunca devam eden bir terasla dış mekâna açılır. Açık ebeveyn banyo planı, ışığın çatı katının olabilecek en derin yerine kadar girmesine izin verir. Arka cephede konumlandırılan ‘walk-in’ giyinme odası çatı eğiminin en kullanışlı şekilde değerlendirilmesini sağlayan çözümdür.

K Evi ferah, gün ışığı ve manzaraya yönelen, ev sahiplerinin sahip olduğu sanat eserlerinin sergilendiği ‘galeri benzeri’ sade bir arka plan yaratan, ama aynı zamanda rahat, ve keyifli zaman geçirmeye davet eden sıcak bir atmosfer oluşturmak amacıyla tasarlandı. Ahşap, mermer gibi yapı malzemeleri yer yer heykelsi mimari ögeler oluşturacak şekilde kullanıldı ve dairesel duvarlar, yumuşak köşeler, akış içindeki planı destekler nitelikte dekorasyona dahil edildi. Gri üst tonlu ahşap balık sırtı parke, geniş beyaz duvarlar, siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu bir sanat galerisini andıran mekân, aydınlatma kurulumu, sanat eserleri, heykelsi mobilya ve aydınlatmaları ve mimari bir heykel olarak tasarladığımız merdiveni ile kendi özgünlüğünü sergileyen, modern bir yaşam alanına dönüştü.

Tüm alt yapı sistemlerinin günümüz koşullarına göre yenilendiği, evin tarihsel hikayesinin modern ve değerli bir yeni görünüme kavuşturulması fikri ile yola çıkılan proje, zaman kavramından sıyrılan, eski ile yeni, aydınlık ile karanlık, sade ile cesur arasında güçlü, yüceltici bir bağ kurmayı hedefler.


Aydınlatma

  • Delta Light

Bitirme İşleri

  • Listone Giordano

Islak Hacim

  • AXOR
  • Hansgrohe
  • Dekton