(Mimarlar Derneği 1927)’de: “Mimari’nin Mühendisliği’nde Yenilikçi Tasarımlar”

Mimarlar Derneği 1927, 31 Ocak Salı günü Ahmet Topbaş tarafından gerçekleştirilecek “Mimari’nin Mühendisliği’nde Yenilikçi Tasarımlar” söyleşisine ev sahipliği yapacak.


“Mimari’nin Mühendisliği’nde Yenilikçi Tasarımlar”
Söyleşi

Sunuş: Ahmet Topbaş
Tarih: 31 Ocak 2022 Salı
Saat: 
19.30
Yer:
Mimarlar Derneği 1927, Cinnah Caddesi, 19/3 Çankaya/Ankara


Etkinlik Tanıtım Metninden: 

Son senelerde statik projelerde çeşitli ölçeklerde tasarlamış, çoğunlukla uygulanmış, bazıları tasarım araştırması olarak deneyler ve simülasyonlarla ispatlanmış ama uygulanmayı bekleyen mühendislik tasarımlarımızdan bir seçki sunarak mühendislik pratiğimizi anlatacağım. Bu tasarımların içerdiği yenilikçi malzeme uygulamaları, yapısal bağlantı ve sistem yeniliklerinden bahsedeceğim. Ahşap, çelik, yığma, beton, tüm taşıyıcı malzemelerle örnekler eğitim, kültür, konut, spor ve diğer yapılardaki çalışmalarımızdan alıntılardır.

Etkinlik, Mimarlar Derneği 1927 Youtube ve Zoom hesabından eş zamanlı olarak yayınlanacak.

Dernekte gerçekleşecek diğer etkinlikler ve ayrıntılı bilgi için: https://www.md1927.org.tr/etkinlikler/


Ahmet Topbaş
1995’de İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. ABD’nin New York şehrinde 11 senelik tecrübesi ve Columbia ve Geogia State Üniversitelerindeki Master çalışmaları boyunca, ilk önce Navigant (SoundBuild) şirketinde inşaat uygulamaları ve yönetimi konusunda çalışmış, sonrasında Thornton Tomasetti şirketinde yapı mühendisliği ve proje tasarım şefliği yapmıştır. ABD yetkin mühendislik imza yetkisi ve lisansı, P.E., Professional Engineer, sahibidir.

Ahmet Topbaş 2008’de İstanbul ve New York’da Ateknik (sonradan ATTEC) adıyla yapısal tasarım ve mühendislik şirketini kurmuştur. Ahmet Topbaş’ın toplamda 28 seneyi aşkın yapısal tasarım tecrübesi birçok önemli mimari, ulaştırma, endüstriyel ve altyapı projelerini kapsamaktadır.

Attec ekip olarak kısaca Yaratıcı Mühendislik olarak isimlendirdiğimiz bir yaklaşımla her zaman ilham verici projeler, özgün çözümler, yenilikçi detaylar, sistemler yaratılmasını hedefler. Tasarımı bir bütün olarak gören süreçleri ve ortaya çıkardığı özgün sonuçları önemser.

Ulusal ve uluslararası yapısal mühendislik ve yapısal malzeme enstitü ve birliklerinin üyesidir. IASS, IABSE, AISC, TUCSA, Ulusal Ahşap Birliği, TRADA, ASCE (Amerikan Mühendisler Birliği veya Odası) bunlardan bazılarıdır. Mimarlık ve Mühendislik fakültelerinde yenilikçi yaklaşımlarını paylaşır. Çalışmalarını ve yeniliklerini her sene bu birliklerin uluslararası sempozyumlarında bildiri ve sunumlarla paylaşmayı mühendislik pratiğinde bir gelenek haline getirmiştir.