(COLIN’S) Denim Fikrim Tasarım Yarışması’nın Bu Yılki Teması: “Dünya Konuşabilseydi”

COLIN’S’in geçen yıl ilkini düzenlediği “Denim Fikrim Tasarım Yarışması”nın ikincisi bu yıl “Dünya Konuşabilseydi” temasıyla gerçekleşecek. Türkiye çapında düzenlenen yarışmaya başvurular 1 Şubat 2023 tarihinde başlayacak.


2. Denim Fikrim Tasarım Yarışması
“Dünya Konuşabilseydi”

Başvuru Tarihleri: 1 Şubat – 1 Mart 2023
Ön Eleme Sonuçlarının Duyurulması: 17 Mart 2023
Eğitim Haftası: 27 – 30 Mart 2023
Yarışma Süreci: 31 Mart – 4 Haziran 2023
Final Jürisi Sunumu: 15 Haziran 2023
Gala ve Kazananların Açıklanması: 16 Haziran 2023
Başvuru: denimfikrim.com


“Denim Fikrim Tasarım Yarışması”, Moda ve Tekstil Tasarımı öğrenimi gören üniversite öğrencilerinde sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak, dünyaca ünlü modacılardan eğitim alarak vizyonlarının gelişmesine katkı sunmak ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlamak amaçlıyor.

Yarışmanın Seçici Kurulu’nda, Modacı Hatice Gökçe ve Zeynep Tosun, Mimar ve Tasarımcı Niyazi Erdoğan, Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç, sürdürülebilir moda ve tekstil konularında dünyadaki sayılı uzmanlar arasında yer alan, İsviçre bazlı tekstil endüstrisi için sürdürülebilirlik çözümleri alanında hizmet veren Bluesign Technologies Ağ Marka Hizmetleri Direktörü Kutay Sarıtosun, Moda Yazarı ve Vitrin Tasarımcısı Ümit Temurçin’in yanı sıra, COLIN’S İcra Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Global Markalar Genel Müdür Yardımcısı Hülya Eroğlu, Global Denim Kategori Grup Müdürü Gülendam Bal, Hich Solutions Kurucu Ortağı Hamit Yenici, DNM Denim Global Direktörü Sedat Sualp yer alıyor. Seçici Kurul, yarışmaya katılan devlet ve vakıf üniversitelerinin 2 ya da 4 yıllık bölümlerinde okuyan Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü öğrencilerinin tasarımlarını değerlendirecek.

Ticari ve sanatsal olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen “Denim Fikrim Tasarım Yarışması”na katılmak isteyen öğrenciler, üç ticari ve bir sanatsal olmak üzere toplam dört look, moodboard ve temaya uygun hikâye ile 1 Mart tarihine kadar www.denimfikrim.com üzerinden başvuru yapabilecek. Seçici Kurul’un değerlendirmesinin ardından, yarışmaya katılmaya hak kazanan 20 öğrenci belirlenecek. Ön elemeden geçen bu öğrenciler, 27 – 30 Mart tarihleri arasında, “Sürdürülebilir Moda” ve “Günümüzde Tasarım Trendleri” atölyelerinde ünlü tasarımcı ve modacılarla birlikte çalışma imkânı bulacak.

Bu aşamada finalistlere COLIN’S ve yarışmanın eğitmenleri tarafından mentorluk desteği ve DNM iş birliğiyle malzeme desteği sağlanacak. Kumaş seçimlerini COLIN’S ve DNM desteğiyle gerçekleştirecek olan finalistler 24 Nisan – 26 Mayıs tarihleri arasında COLIN’S atölyelerinde tasarımlarını hayata geçirerek Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunacak.

Yarışmada ilk üç dereceyi alan isimler, 16 Haziran 2023 tarihinde düzenlenecek gala gecesinde açıklanacak. Finalist öğrencilerin çalışmalarının sunulacağı bir defilenin de sergileneceği organizasyonda birinciye 100 bin TL para ödülü verilecek ve kazanan tasarım üretilerek COLIN’S raflarında yer alacak. Bu tasarımın satışından elde edilen gelirin tamamı Sürdürülebilir Yaşam ile ilgili projede iş birliği yapılacak vakfa bağışlanacak. Ürünün sallantı kartında ise öğrencinin ismi yer alacak. Yarışmanın ikincisi 70 bin TL, üçüncüsü ise 50 bin TL para ödülü alacak. Finale kalan ilk 20’ye ise COLIN’S hediye çeki verilecek.

“Denim Fikrim Tasarım Yarışması” hakkında detaylı bilgiye ve duyurulara denimfikrim.com web adresinden ulaşılabilir.