(CKM)’de 38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi…

Dünyanın dört bir yanından karikatürleri ve karikatüristleri özgür bir düşünce platformunda buluşturan 38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan eserler, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 31 Ocak’a kadar sergilenecek.


38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması
Sergi

Tarih: 13 – 31 Ocak 2023
Yer: Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi


Birincilik Ödülü: Türkiye’den Engin Selçuk

“Karikatürün Oscarları” olarak bilinen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması‘na, bu yıl 63 ülkeden 564 karikatürist, toplam 1.531 eserle katıldı. Antonio Antunes’in (Portekiz) başkanlığında, Ercan Akyol (Türkiye), Fawzy Morsy (Mısır), Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Türkiye), Liza Donnelly (ABD), Marlene Pohle (Arjantin), Piyale Madra (Türkiye), Pol Leurs (Lüksemburg) ve Tan Oral (Türkiye) gibi dünya çapında tanınmış karikatüristler ve sanatçılardan oluşan uluslararası jüri, ön elemeyi geçen 30 ülkeden 76 karikatüristin 93 eserini değerlendirdi.

İkincilik ödülü: İran’dan Mahmood Nazari
Üçüncülük Ödülü: İtalya’dan Marco De Angelis

Yarışmada Türkiye’den Engin Selçuk’un eseri birincilik ödülüne değer görüldü. İran’dan sanatçı Mahmood Nazari ikincilik, İtalya’dan sanatçı Marco De Angelis üçüncülük ödülüne değer bulunurken, “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Ödülü Türkiye’den Fethi Gürcan Mermertaş’a verildi. Seçici Kurul ayrıca Hırvatistan’dan Nikola Listes, Türkiye’den Halit Kurtulmuş Aytoslu ve Şevket Yalaz’ı Başarı Ödülü’ne değer gördü.