(Contemporary Istanbul Vakfı)’ndan “Seçici İletken” Sergisi…

Contemporary Istanbul Vakfı’nın Türkiye’den yeni medya sanatının güncel örneklerine odaklandığı “Seçici İletken” sergisi, 12 Mart’a kadar Fişekhane Cocoon’da sanatseverlerle buluşuyor.


“Seçici İletken”
Sergi

Sanatçılar: Abel Korinsky, Ali M. Demirel, Ahmet Rüstem Ekici, Ahmet Said Kaplan, Ceren Su Çelik, Candaş Şişman, Dilara Başköylü, Dist Collective, ha:ar, Hakan Sorar, Orhan Kavrakoğlu, Ozan Türkkan, Selçuk Artut
Küratör: Sinan Eren Erk
Tarih: 12 Ocak – 12 Mart 2023
Yer: Fişekhane, Cocoon, Zeytinburnu / İstanbul


Contemporary Istanbul Vakfı’nın sergi partneri Paribu ve teknoloji partneri LG OLED evo ile gerçekleştirdiği “Seçici İletken” sergisi, ifade biçimlerinin organik ve dijital formları arasında yeni bağlar kurarak yeni medya sanatı alanında çalışan sanatçıların son dönem eserlerini bir araya getiriyor.

“Seçici İletken” sergisinin küratörlüğünü Sinan Eren Erk, yaratıcı direktörlüğünü ise Arda Yalkın üstleniyor. Sergi, bedensel evrimin dijital devrimle nasıl kesiştiğine ve varlığını sürdürebilmek için seçimler yapmak zorunda olan insanın kendi ürettiği teknolojiyle olan çok katmanlı ilişkisine odaklanıyor. Değişimi bir yandan bugün kullandığımız teknolojilerin üzerinden okuyan sergi, diğer yandan ise insanın bu teknolojik gelişime uyumlanırken yaşamsal alışkanlıkları ve düşünce biçimleri ekseninde yaptığı seçimlerle geçirdiği değişime dair bir fikir vermeyi amaçlıyor.

Küratör Sinan Eren Erk, sergiyi şu sözlerle anlatıyor:

“Sanatın çağlara yayılan tarihi, dijital teknolojilerin yaygınlaşması ve internet gibi geniş çaplı bilgi ağlarının oluşmasıyla bir dönüm noktası yaşadı. Bunun bir uzantısı olan, günümüzde yeni medya sanatı olarak adlandırdığımız eserlerin ortaya çıkışı ise işlenebilir dijital verinin ve geneline yapay zekâ dediğimiz yazılım tabanlı karmaşık öğrenme / yorumlama prensiplerinin yardımıyla gerçekleşti. Sürekli olarak geliştirilen bu yapıların bize sağladığı olasılıklar ve deneysel alanların gün geçtikçe daha da artması, sanatın yeni ifade biçimlerini arayışında hem üreten hem de algılayanlar için daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir potansiyelin habercisi. Seçici İletken, hayranlık uyandıran bu potansiyelin bugünkü durumunu belgeleyen ve sanatın zamanlar arası kalp atışlarını izleyiciye geniş bir perspektiften tüm heyecanıyla aktaran, yaşayan bir sergi.”

Bilginin insan zihni veya bir yazılım tarafından nasıl dönüştürüldüğünü, üretici (generative) yapıların düşünceyi, algıyı ve anlatımı nasıl etkilediğini, organik ve dijital formları arasında yeni bağlar kurarak keşfeden sergide Abel Korinsky, Ali M. Demirel, Ahmet Rüstem Ekici, Ahmet Said Kaplan, Ceren Su Çelik, Candaş Şişman, Dilara Başköylü, Dist Collective, ha:ar, Hakan Sorar, Orhan Kavrakoğlu, Ozan Türkkan ve Selçuk Artut’un 2022 yılı içinde üretilmiş eserleri yer alıyor. Ayrıca Candaş Şişman’ın sergide yer alan “Pattern of Possibilities” eseri, DIFOART tarafından sergiye özel üretildi.

“Seçici İletken”, 12 Mart tarihine kadar Fişekhane’deki Cocoon, Hamam ve fuaye alanlarında sanatseverler tarafından ücretsiz ziyaret edilebilir.