“Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler” Tasarım Yarışması Başladı!

BABA Yapı sponsorluğunda, İçmimarlar Odası, Tohum Otizm Vakfı ve Değer Otizm Derneği iş birliğinde bu sene ilki gerçekleştirilecek “Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler Tasarım Yarışması”nın ilk aşama proje teslimleri 20 Şubat 2023 tarihine kadar devam edecek.


“Otizmli Öğrenciler İçin Özel Arayüzler Tasarım Yarışması”

Katılım: Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İç Mimarlık Lisans Bölümünde Okuyan Öğrencilere Açık
İlk Aşama Proje Teslim Tarihi:
20 şubat 2023 Pazartesi
İlk 10 projenin Seçilmesi ve İlanı:
10 Mart 2023 Cuma
Seçillen Projelerin Uygulanması:
15-21 Nisan 2023
Kazananların Açıklanması ve Ödül Töreni:
26 Mayıs 2023 Cuma


Yarışmaya katılan öğrenciler otizmli öğrencilerin sosyalleştikleri ve eğitim aldıkları mekanlarda gündelik hayatın zenginleştirilmesine katkı sağlanması için Plywood ürünleri kullanılarak İnce motor becerilerinin çalışılabileceği, duyusal ihtiyaçların karşılanabileceği işlevsel mobilya ve duvar üniteleri tasarlayabilecekler. Yarışma Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iç mimarlık lisans bölümünde okuyaN öğrencilere açık.

Baba Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet EkşiBu yarışmayla amacımız toplumda var olan özel gereksinimli otizmli bireyler için bir farkındalık yaratmak, yaşam kalitelerinin ve eğitimlerinin niteliklerinin arttırılması” İfadesinde bulundu.

TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul şubesi Başkanı Gül Merve Yılmazer, “iç mimarlık öğrencilerinin farklı bir yaklaşımla tasarımlarında otizm temasını işleyecek olmaları bizi çok heyecanlandırıyor bu yüzden örnek bir proje olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yarışma Takvimi ve Ödüller.

www.ozelarayuzler.com web sayfası üzerinden soru ve cevapların yer aldığı sekmeden katılımcılar en çok sorulan soruların cevaplarını bulabiliyor. İlk aşama projenin son teslim tarihi 20 Şubat 2023, ilk 10 projenin seçilmesi ve ilanı 10 Mart 2023, seçilen projelerin uygulanması 15-21 Nisan 2023 olarak belirlendi. Mobilya Kategorisinde ve duvar ünite kategorisinde kazanan projelere 1000’er $ değerinde teknoloji hediye çeki halk oylamasında kazanan projeye 500 $ değerinde teknoloji çeki verilecek. Kazanan tasarımlar 26 Mayıs 2023 tarihinde ödül töreni ile açıklanacak.

Jüri

Emrah Kaymak | İçmimarlar Odası Genel Başkan ve IFI Başkanı
Gül Merve Yılmazer | İçmimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı
Prof. Dr. Osman Arayıcı | Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Doç. Dr. Salih Salbacak | FSM Vakıf Üniversitesi
Öğr. Gör. Öznur Özgan | İstanbul Aydın Üniversitesi
Mehmet Ekşi | Baba Yapı Kurucu Ortağı
Rıfat Baltaoğlu | Mimar, sanatçı
Ahen Kurtuluş | İç Mimar
Nursema Öztürk | İç Mimar
Aylin Sezgin | Tohum Otizm Vakfı Kurucusu ve Başkan Yardımcısı
Hatice Şule Gökırmak | Değer Otizm Derneği Kurucu Başkanı

Yarışmaya katılım koşulları ve şartnamesi ile ilgili bilgiler www.ozelarayuzler.com internet adresinden indirilebilir.


Baba Yapı
2015 yılında Dr. Elçin Kılıç ve Yük. İnş. Müh. M. Mehmet Ekşi tarafından nitelikli endüstriyel kontrplak ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Baba Yapı A.Ş. plywood ve türev malzemelerinde Türkiye’nin lider tedarikçi şirketidir. Çevreye ve gelecek nesillere verdiği değer çerçevesinde, Baba Yapı sosyal sorumluluk kavramını misyon edinmiş ve bir çok kurumsal sosyal sorumluk kampanyaları gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar gerçekleştirdiği STK işbirliklerine, Tohum Otizm Vakfı, Değer Otizm Derneği ve TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi işbirliği ile tedarik ettiği ürünler kullanılarak Otizmli bireyler için farkındalık yaratacak yeni bir projeyi daha ekliyor.