[Kitap] “İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri”

Tüpraş ve Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle hazırlanan Anadolu Uygarlıkları Serisi’nin on birinci kitabı “İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri” yayımlandı.


“İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri”
Yayın

Hazırlayanlar: Yaşar Ersoy, Elif Koparal 
Seri Editörü: Nihat Tekdemir
Çevirenler: Yiğit Adam, Hilal Gültekin, Sera Yelözer, G. Bike Yazıcıoğlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Yayın Tarihi: Aralık 2022
Dil: Türkçe – İngilizce
Sayfa Sayısı: 560
Boyut: 23.5 x 33 cm


Toplam on iki kitaptan oluşan kolektif bir yayın projesi olan Anadolu Uygarlıkları Serisi araştırmacılara ve okurlara Anadolu uygarlık tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor. Serinin bütün kitapları Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlanıyor.

“İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri”, İonların Batı Anadolu’da yarattığı özgün kültüre ve bıraktığı izlere yoğunlaşıyor.

Kitap, İonia bölgesinin tarih öncesi çağlarını da kapsayan derin bir tarihe ışık tutuyor. Günümüzden yaklaşık 2600 yıl öncesine denk gelen İonia altın çağı; kültür ve sanat hayatı, inanç sistemi ve kutsal alanları, diplomasi ve komşularıyla ilişkiler gibi ana başlıklar altında önemli bilgiler paylaşıyor. Ayrıca, her biri alanının uzmanı, yerli ve yabancı akademisyenler tarafından güncel veriler ışığında kaleme alınan 28 akademik makale ilgili dönemin bilinmeyen yönlerini gözler önüne seriyor.