(VERİMDER)’den “Enerji Verimliliği Haftası”na Yönelik Uyarılar…

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) Başkanı Çağdaş Korkmaz, 9 – 15 Ocak tarihlerinde kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası”na yönelik açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de toplam enerji tüketiminin yüzde 33 gibi büyük bir payının binalarda gerçekleştiğini belirten VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz “Bugün vatandaşın cebinden çıkan paranın büyük bir kısmı ısıtılamayan ya da soğutulamayan evlerde uçup gidiyor. Konutlarda tüketilen enerjinin yaklaşık %80’i verimsiz kullanılıyor. Isı yalıtımı, sağladığı enerji verimliliği ile dünyanın ve Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıyor. Özellikle enerji maliyetinin arttığı bir süreçte binalarda enerji verimliliğinin sağlanması, hem ülkemiz ekonomisi hem son kullanıcı için daha da önemli hale geldi. Küresel ısınmanın etkisiyle soğutmada tüketilen enerji de katlanarak artıyor. Fosil yakıt tüketiminin azalmasını sağlayan ısı yalıtımı uygulamaları ile enerji verimli binalarımızın sayısını artırarak çevre dostu şehirlere sahip olmamız mümkün,” dedi.

Enerji verimliliğinde harekete geçmeliyiz!

En önemli konu başlıklarından birinin iklim olduğuna da dikkat çeken Korkmaz, “2021 yılında Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı imzaladı. Bizim artık bir iklim politikamızın oluşması gerekiyor, çünkü bu anlaşmayı imzalayarak 2030 yılında, mevcut şartlara göre karbon emisyonlarımızı karbon salımlarımızı azaltmayı taahhüt ettik. Ülkemizdeki sera gazı salımlarının yaklaşık yüzde 40’a yakını binalardan kaynaklanıyor. Biz binalarımızı enerji verimli hale getirmeden ne o anlaşmanın yükümlülüklerini ne de gelecekte çok daha yaşanır bir ülke ve dünya oluşturma şansımız ne yazık ki söz konusu değil. Bu kapsamda bilinç seviyesi önemli, ancak sadece bilinç oluşturmak değil harekete geçmek de önemli,” ifadelerini kullandı.

Eski binaları da enerji verimli hale getirmeliyiz!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” Neredeyse Sıfır Enerji Binalar konsepti ile yeni yapıların bundan böyle çok daha verimli hale gelmesi ve bu binalarda yenilenebilir enerji kullanımının da artması ile küresel ısınmaya karşı karbon salımının azaltılması için önemli bir adım atmış oluyoruz diyen Korkmaz şu açıklamalarda bulundu:

“Buradaki diğer bir avantaj ise tüketilen enerjinin yüzde 5’nin yenilenebilir enerjiden karşılanması ile hali hazırda enerji tasarruf oranı %60 seviyelerine kadar yükselecek bu binaların enerji tüketimine de direk olarak olumlu şekilde yansıyacaktır. Kentsel dönüşüm kapsamı dışında kalan mevcut konut stoğumuzun da enerji verimli yenilenebilmesi için 2022 yılının ikinci yarısında yürürlüğe giren ‘Konutlarda Isı Yalıtımı Kredi Paketi’nin önümüzdeki dönemde çok büyük kazançlar sağlayacağından eminiz. Belirli ölçekte olan bu yeni binalarımıza ek olarak mevcut tüm binalarımızın da enerji sınıflarının iyileştirilmesi ile her yıl yaklaşık 10 milyar $ seviyesinde bir tasarrufu ülke ekonomisine katkı olarak kazanma potansiyeline de sahibiz. VERİMDER olarak binaların enerji verimli dönüşümü için gerek kamu otoritesinin gerekse hane halkının bilinçlenmesi ve harekete geçmesi için il il gezerek bu teşviklerin hayata geçmesi ve aktif olarak kullanılmasının destekçisi olmaktayız.”

Bireysel alınacak önlemler ile enerji tasarrufu yapmanın önemine de değinen Korkmaz tüketicilere 5 adımda enerji tasarrufu önerilerinde bulundu:

  1. “Mutlaka ısı yalıtımı yaptırın: Yalıtım kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını, yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyerek enerji tasarrufu sağlıyor. Doğru ısı yalıtımı uygulamaları ile kışın harcadığınız doğalgaz faturalarında yüzde 60’a varan tasarruf elde edebilirsiniz.
  2. Kullanmadığınız radyatörü kapatın: Eviniz çok büyük ve içerisinde hiç kullanmadığınız evler var ise radyatörü kapalı konuma getirebilirsiniz. Bu sayede kullandığınız diğer radyatörlerin daha fazla ısı gönderimi ile kullandığınız odanın sıcaklığını yükseltebilirsiniz.
  3. Beyaz eşyalarınız akıllı olsun: Beyaz eşyalarınızı değiştirmek ya da yeni almayı düşünüyorsanız yeni nesil akıllı ve enerji dostu ürünleri tercih edin. Çamaşır makineleri eklenen çamaşır miktarına göre su ve deterjan eklerken, akıllı fırınlar ise yemeğin cinsine göre derece ve süre ayarı yapabiliyor. Bu sayede enerjiyi verimli kullanabilmek mümkün.
  4. Güneşi depolayın: Özellikle kış aylarında evinizin perdelerini gün içerisinde açık tutarak güneşi evinize depolayabilir, güneşli havalarda ev içi sıcaklığı arttırabilirsiniz.
  5. Akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edin: Elektrikte yaşanan düzensizlikler ya da kaçak elektrik kullanımı en çok faturaları olumsuz etkiliyor. Elektrikteki enerji kayıplarını engellemek için evinize takacağınız akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edebilir, yaşanan değişimleri kontrol edebilirsiniz.”