UMÖB 21,5 Ankara”dan Yürütücü Başvuruları İçin Açık Çağrı!

Bu yıl 46.’sı düzenlenen “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması”, 6-10 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. UMÖB 21,5 atölye yürütücü çağrısı için son başvuru tarihi ise 6 Ocak 2023.


“46. Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması”

Atölye Yürütücü Çağrısı için Son Başvuru Tarihi: 6 Ocak 2023 Cuma
Tarih:
6-10 Şubat 2023
Yer:
Ankara


UMÖB 21,5 Buluşma Tanıtım Metninden: 

katarsis

İnsan kendisini var etme çabası içerisinde mekânı yarattı. Mekânla var oldu ve onu var etti. Kendisini mekânda buldu ve yine mekânda kendisini kaybetti. Ait hissetti, içinde büyüdü, şekillendi ve aynı zamanda şekillendirdi. Çoğu zaman yaptı, bazen yıktı. Mekân, fiziksel yapısının ötesine geçti. Kendini aştı ve sınırlarını yıktı. Sadece dört duvar ile sınırlı kalmadı, kendisine yeni tanımlar, yeni sınırlar ve sınırsızlıklar yarattı. Tüm bunları yaparken birçok şeyi de gözünün görmediği raflara kaldırdı. Belli belirsiz tanımlar, ayrışmalar, yabancılaşmalar ve kent içinde bağlamsız yapılar. Bunlar içerisinde yaşanıp giden hayatlar, kayboluşlar ve arayışlar. Sorumlusu “bilinmez” hatalar, faili dünden belli suçlar ve belleğin kenarına itilmiş niceleri. Şimdi hepsini görme vakti, kilim altına süpürdüğümüz ne varsa bir bir kusma vakti. Havalı mimarlık kitaplarında bizlere öğretilen şeyleri tekrar sorgulama, belki bazılarını karalama belki bazılarının altını iki kere çizme vakti. Kentte gerçekleşen her şey ile yüzleşme, içimize attıklarımızı kusma ve arınma vakti. Mekânı yaratanların, yarattıkları mekân ile yüzleşme ve yeni şeyler söyleme vakti. Bilinçaltının derinlerine iteklediğimiz gölgemizi karşımıza alıp sorgulama, imgelerimizi çağırma vakti. İstediğimiz sihir değil, türümüzün en eski ayini: ‘Katarsis’.

UMÖB 21,5 temasını katarsis olarak belirledi. Atölye yürütücü başvurusu yapacaklardan da bu tema ile ilişkilenen atölye kurgularını bekliyor.

Yürütücü başvurusu formuna buradan ulaşabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için @umobankara Instagram hesabından veya umobankara@gmail.com e-posta adresinden UMÖB 21,5 Ankara ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.