(TEPTA Aydınlatma) Vedat Tek İmzalı “Moda İskelesi”ni Aydınlattı!

Fotoğraf: Yiğit Akbıyık

TEPTA Aydınlatma, İBB Kültür Varlıkları Dairesi ve Novos Mimarlık iş birliğinde restore edilen, Vedat Tek İmzalı Moda İskelesi’nin aydınlatmalarını üstlendi. 

Moda İskelesi, inşa edildiği Cumhuriyet öncesi dönemden itibaren çokça tarihi olaya tanıklık etmiş ve yaşadığı talihsiz kazalarla birlikte atıl halde bırakılmış olan bir yapı olarak pek çok farklı işlevde kullanılmıştı. Son olarak restoran olarak hizmet veren bina, Novos Mimarlık’ın, mimar Vedat Tek’in tasarımına sadık kalınarak restore edilmesi yönündeki yaklaşımı ile, yeniden işlev kazandı.

Açılışından bu yana geçen zaman içerisinde kamusal bir buluşma noktası haline gelen iskelede, yeniden başlatılan vapur hattının yanında seyir alanları, kütüphane ve kafe bulunuyor. Mekânın eski görünümüne kavuşturulduğu restorasyon projesinde aydınlatma çözüm ortağı olarak mimarların ve tasarımcıların taleplerine uygun çözümler sunan marka, uygulama deneyimi ve ürün çeşitliliği ile TEPTA oldu. 

Binanın dış cephesi, TEPTA’nın noktasal ışık kaynaklı yukarı doğru ışık veren (uplight) armatürleri ile, binada önceden hakim olan blok ışık etkisinden kurtarıldı. Zemin katta sıva üstü spot ve üst katta ise yine sıva üstü dar açılı projektörler kullanılarak, binanın mimari öğeleri olan kemerleri ve kolonları vurgulandı. Binanın dışında iki katı bağlayan merdivenlerde asimetrik ışık çıkışlı sıva üstü spotlar kullanıldı. Saçak altlarına eklenen spotlar ile gezinim alanları güvenli hale getirildi.

İskelenin ana fonksiyonu olan ve muhafaza edilen bekleme bölümünde vapur yanaşmayacağı zamanlarda özel etkinlikler, akustik konserler düzenlenmesi planlandığı için farklı fonksiyonlara izin verecek şekilde hareketli mobilyalar tasarlandı. Bu alanda aydınlatmalar da etkinliklere göre dönüştürülebilecek şekilde ray spot sistemi olarak kurgulandı. Esnek kullanım imkânı sunan sistem dekoratif sarkıtlar, aplikler ve taşınabilir masa lambaları ile desteklendi. 

Üst katta, kabuğu soyularak açık tavan olarak bırakılan ve kitap söyleşileri, atölyeler gibi etkinlikler yapılması öngörülen kütüphane alanında homojen bir ışık etkisi hedeflendi. Kiriş sistemine uygun olarak yerleştirilen, difüze ışık yayan ray spot aydınlatma düzeni ile burada da esnek kullanım imkanı sağlandı. 

Ayrıntılı bilgi için: www.tepta.com


TEPTA Aydınlatma
1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 30 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Neri, Forestier, Diesel Living for Lodes, Martinelli Luce ve Terzani olarak sayılabilir. 100.000’in üzerinde ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin küçük ama çarpıcı bir bölümü sergilenmektedir. TEPTA ayrıca yerel tasarımın da destekçisi olarak mağazasında yerel aydınlatma tasarımcılarının son tasarımlarını sunmaktadır.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor. 2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, iki kez Venedik Bienali, Mimarlık sergilerini aydınlatmasının yanında, İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, dönemsel olarak Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin yanı sıra 17.İstanbul Bienali’nin aydınlatma sponsorluğunu üstlenmektedir.

TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. | www.tepta.com