Hayal İncedoğan’ın “Yalnızlık Çağı Vol.I” Sergisi (Anna Laudel Düsseldorf)ta!

Hayal İncedoğan, Recordis, 2022

Anna Laudel Düsseldorf, 19 Ocak – 5 Nisan 2023 tarihleri arasında multidisipliner eserleriyle dikkat çeken sanatçı Hayal İncedoğan’ın “Yalnızlık Çağı Vol.I” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.


“Yalnızlık Çağı Vol.I”
Sergi

Sanatçı: Hayal İncedoğan
Küratör: Ekrem Yalçındağ
Tarih: 19 Ocak – 5 Nisan 2023
Yer: Anna Laudel, Düsseldorf / Almanya


Ekrem Yalçındağ küratörlüğünde bir araya gelen ve sanatçının tuval resimlerinden sesli videolara, neon yerleştirmelerden cam ve ayna işlere kadar farklı tekniklerden eserlerine yer verilen seçki, motif kavramı çerçevesinde gelişen ve ağırlıklı olarak kavramsal düşüncenin izlerini taşıyan yansımalar olarak bütüncül diyaloglar ile kurgulanıyor.

“Yalnızlık Çağı Vol.I” ile sanatçı, hem Türkiye hem de dünya tarihinin, 21. yüzyıl başlangıcından bu yana geçirdiği siyasal, ekonomik, sosyolojik ve dolayısıyla insanda yarattığı etkiler itibariyle psikolojik dönüşümlerini göz önüne alarak içinde bulunduğumuz yüzyıla ait farklı bir çağ tasviri öneriyor.

Özellikle edebiyat, müzik ve sinema referanslarının yer aldığı serginin odağında motif, leitmotif ve nostalji kavramlarına dair karşılaştırmalı bir yorum ve bütüncül bir dil göze çarpıyor. Bu diyaloglar çerçevesinde gelişen sergi, ziyaretçileri; bugünden geçmişe uzanan bir pratikle romantik akım, klasisizm, barok müzik, felsefe, edebiyat, estetik ve sanat tarihinin farklı noktalarından ilham alan okumaların mümkün olacağı katmanlı bir araştırmaya davet ediyor.

Kişisel olandan kolektif olana ve politikadan psikolojiye kadar geniş bir spektrumdan beslenen sergi, bu yüzyılın ana arterleri sayılan konularının dışında kalan ve göz ardı edilen birçok meseleyi farklı bağlamlar çerçevesinde yeniden gözler önüne seriyor. 

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için galerinin web sitesi ve sosyal medya sayfaları (InstagramFacebookTwitter) incelenebilir.