“11. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması”nda Ödüller Sahiplerini Buldu!

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın 11. finali, 2 Aralık 2022 tarihinde Adana Hilton Otel’de gerçekleşti. 

Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın final gecesi T.C. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı ve ATHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç’ın açılış konuşmalarıyla başladı. 

10 finaliste ait birbirinden farklı temalardan izler taşıyan dokuma kumaş tasarımları, defile ile jürinin değerlendirmesine sunuldu. Yarışmanın koordinatörlüğünü ve danışmanlığını Dr. Öğretim Üyesi Nuray Bıyıklı, kreatif direktörlüğünü Moda Tasarımcısı Özlem Kaya, sanat yönetmenliği ve koreografisini Yasin Soy üstlendi.

Dr. Öğretim Üyesi Nuray Bıyıklı; “ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması kazanımları çok yüksek olan bir öğrenci yarışmasıdır. 11 yıldır ülkemizin her üniversitesinden tekstil ve moda tasarımı öğrencisinin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amaçlanarak özenle planlanmakta ve yürütülmektedir. Her yıl tekstil alanında tasarım eğitimine devam eden 10 finalist birlik üyesi firmalarda, deneyimli ve alanında uzman mentorler eşliğinde, kendilerine ait tasarımların üretiminin başından sonuna birebir yer alarak ciddi bir işletme deneyimi kazanmaktadır. Tasarım öğrencisi için işletme deneyimi oldukça önemlidir. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması her yönüyle ülkemizin tekstil ve moda sektörünün tasarım ve tasarımcı gelişimine değerli katkı sağlamaktadır” dedi.

Moda Tasarımcısı Özlem Kaya, yarışma sürecinde yaşadıklarını ve duygularını paylaştı: “Neredeyse başından beri jüri üyesi olarak bulunduğum bu değerli organizasyonda birbirinden yaratıcı tasarım kumaşları hayata geçirmek benim için oldukça değerliydi; ayrı bir manevi değeri de vardı. Bu yıl düzenlenen 11. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda da mutluluğumun ekstrası bu… Tüm bunların yanı sıra, sektöre doğru isimler kazandıran ve gerçek bir kumaş tasarım yarışması olan Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın bir parçası olduğum için çok mutluyum” dedi.

“Androgyne” teması ile “Esra Hatice Dikmen” yardımcı tasarımcı olarak iş imkânı sunulan Koton Özel Ödülünü almaya, “Biyofili” temasıyla “Özge Güneş” 3 ay staj yapma imkânı verilen LC Waikiki Özel Ödülü almaya hak kazandı.

Yarışmada birinciliği “Lichenes” teması ile Esra Bekiroğlu, ikinciliği “Doğanın Renkleri” teması ile Hamide Çelik ve üçüncülüğü “Kendiliğinden” teması ile Eylem Barin kazandı.

Finalistler arasında dereceye layık görülen tasarımcılardan, birinciye 100.000 TL ve Yabancı Dil Eğitim Bursu, ikinciye 75.000 TL, üçüncüye 50.000 TL para ödülü verilecek. Ticaret Bakanlığı, dereceye giren finalistlere yurt dışında iki yıl eğitim imkânı sağlayacak.

Dereceye girmeye hak kazanan tüm finalistler masaüstü armürlü dokuma tezgâhı ve 10 finaliste, eğitim gördüğü üniversitenin ilgili bölümünden bir öğretim üyesiyle birlikte uluslararası bir tekstil fuarına katılma imkânı sağlanacak.

Organizasyon Künyesi

Düzenleyen: Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB)
Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı: Zeki Kıvanç
Yarışma Koordinatörü/Danışman: Dr. Öğretim Üyesi Nuray Bıyıklı
Kreatif Direktör: Moda Tasarımcısı Özlem Kaya
Sanat Yönetmeni & Koreograf: Yasin Soy
İletişim Ajansı: Idecon Idea&Congress


ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması
ATHİB 11. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından dokuma kumaş alanında düzenlenen yaratıcı ve yenilikçi tasarımlarıyla genç tasarımcıların desteklendiği bir yarışmadır.