(Yapı Kredi Kültür Sanat)’tan Sergi Konuşmaları: Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet: “Ölüm”

Forensic Architecture, Triple Chaser, 2019

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın aralık ayı etkinliklerinde 6 Aralık Salı günü, sergi konuşmaları kapsamında “ölüm” teması konuşulacak. Forensic Architecture’dan Robert Trafford, “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinin adında geçen temalardan yola çıkarak düzenlenen etkinlikte, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalına konuk oluyor.


Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet: “Ölüm” – Triple – Chaser ve Zehirli Bulutlar
Sergi Konuşmaları

Tarih: 6 Aralık 2022 Salı | Saat: 21:00
Konuşmacı: Forensic Architecture
Sunuş: Didem Yazıcı
Mecra: YouTube
Konuşma Dili: İngilizce


Forensic Architecture’dan Robert Trafford, “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinin adında geçen temalardan yola çıkarak düzenlenen etkinlikte “Ölüm” teması altında konuşmak üzere Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalına konuk oluyor. Architecture, dünyanın her yanında sivillere yönelik şiddeti ve insan hakları ihlallerini araştırmak üzere mimari teknikler ve teknolojiler kullanan bir araştırma grubu. Grubun adını bir el bombasından alan “Triple-Chaser” adlı araştırma videosu “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinde izleyicilerle buluşuyor. Video ilk kez, Archtitecture’ın ifşa ettiği bir gerçekten dolayı “Göz Yaşartıcı Gaz Bienali” olarak da anılan 2019 Whitney Bienali’nde sergilenmişti.

Sivillere yönelik şiddetten kültür kurumlarına uzanan bir zinciri takip eden araştırma, kurumların eleştirisinde yeni bir devrin başlangıcını işaret ediyor. Trafford, İngilizce olarak yapacağı ve canlı paylaşılacak konuşmasında  Architecture’ın araştırmasını ve araştırmanın videosunun yarattığı etkiyi anlatacak. Laura Poitras‘ın Praxis Films şirketiyle ortak üretilen videoyu, Architecture’ın iki ana ilgi alanı olan “toksik maddeleri görselleştirmek ve araştırmak için yeni teknikler” ve “galeriyi etkinleştirmek için yeni uygulamalar”a bir örnek olarak konuşmasının merkezinde konumlandıracak. Trafford’un konuşmasından önce serginin küratörü Didem Yazıcı bir sunuş yapacak. Konuşma dili İngilizce olan etkinliğin Türkçe alt yazılı versiyonunun yayın tarihi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta devam eden “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinin 8 Aralık Çarşamba günü saat 18.00’da bir turu yapılacak. Sergi küratörü Didem Yazıcı eşliğinde olacak turun kaydı  Yapı Kredi Kültür Sanat’ın web sayfasından yapılabilir.

Sergi hakkında detaylı bilgi için bi-özet‘in ilgili haberi incelenebilir:

(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” Sergisi…