[Proje]: FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

Proje Adı: FNN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MERKEZİ
ADANA, 2020
Mimari: ACARARCH | EMRE AÇAR, YUNUS A. ÖZDEMİR, ÇAĞRI HELVACIOĞLU AYDOĞU
İç Mimari: ACARARCH
Peyzaj Mimarisi: ACARARCH
İşveren: TEKFEN İNŞAAT
Fotoğraf: İBRAHİM ÖZBUNAR, EGEMEN KARAKAYA

Ceyhan, Adana’da yer alan FNN Sürdürülebilirlik Merkezi’nin mimari, iç mimari ve peyzaj mimarisi tasarımı ACARARCH imzası taşıyor. 2020 yılında tamamlanan LEED Platinum Sertifikası sahibi projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Tekfen İnşaat 2017 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Güney Anadolu Tamir Atölyesi (GAT) içerisine arşiv, müze (sergi) ve idari ofislerin yer alacağı bina için sınırlı-davetli yarışma düzenlemiştir. Şartname programı kapsamında Tekfen İnşaat’ın tüm projelerini barındıracak arşiv bölümü, eski ekipmanlarla birlikte hatıra değeri taşıyan görsel malzemelerin sergileneceği müze ve ilgili bakım birimlerine ait ofislerin bir arada bulunması istenmiştir. Yarışma sonucunda seçilip uygulanmaya değer bulunan projenin, uluslararası enerji tasarruflu yeşil bina standartları gözetilerek inşa edilmesi istenmiştir.

GAT içerisinde Tekfen İnşaat’ın en büyük çelik imalat atölyesi de bulunduğu için yapının taşıyıcı sistemini oluşturan çeliğin bir tasarım ögesi olarak öne çıkarılması düşünülmüş, binanın çelik imalatı da tesis içerisinde bulunan çelik atölyesinde üretilmiştir.

Tamamen kendi içine kapalı bir program olan arşivin, tamamen dışa dönük bir program olan müzenin ve yer yer kendi içine kapalı, yer yer açık bir organizma gibi davranan ofis programının tek bir yapı içerisinde nasıl bir bütün oluşturacağı konusu tasarımın ana çıkış noktasını oluşturmuştur. Arşiv bölümü program olarak kendi içine kapalı bir alan olarak tasarlanırken strüktürel olarak da betonarme bir yapı olarak inşa edilmiştir. Ofis alanları ise çelik strüktürünü bina içerisinde tamamen gösterecek şekilde şeffaf cam cephelerle desteklenerek tasarlanmıştır. Müze ise bu tam kapalı ile tam açık programın ara kesitinde iki farklı programın fuayesi, buluşma noktası olarak ele alınmıştır. Farklı karakterleriyle birbirinden ayrılan bu programları dışarıdan bir çelik kabuk sararak bir araya getirmektedir. Yarı geçirgen ve dinamik çelik kabuk, yapıya yer yer uzaklaşıp yaklaşarak, yer yer de alçalıp yükselerek cephe-kabuk ara kesitinde bahçeler, özel ve sosyal alanlar oluşturmaktadır. Bu kabuk aynı zamanda yapının doğrudan güneş ışığı almasını engelleyerek iklimlendirme kontrolünü sağlamaya da yardımcı olur.

GAT, oldukça işlek bir otoyol olan Adana-Osmaniye otoyolunun hemen kenarındadır. FNN Sürdürülebilirlik Merkezi ise tesisin hemen girişinde, otoyola komşudur. Bir tarafından işlek otoyolla, diğer tarafından bakım tesisinin işlek atölyeleriyle çevrelenen yapının tamamı beyaz bir kabukla, tesis içerisindeki diğer hangar yapıları gibi kendi içine kapalı olarak tasarlanmış ve özellikle otoyoldan geçen araçlara sadece göz kırparak kendi varlığını hissettirip davet edecek kadar ilişki kurması istenmiştir.

Ofis bölümünün iç mekânında zengin ve konforlu bir çalışma ortamı yaratabilmek için bina ortasına iç bahçe, bina çeperine yan bahçe ve birinci katta çatı teras bahçesi tasarlanıp ofislerin yeşil alanlarla ilişkili olması sağlanmıştır. Yan bahçe ofis cephesiyle kabuk arasında konumlandırılıp doğal havalandırma sağlanmıştır. Benzer yöntemle iç bahçenin üzeri hava akışına izin verecek şekilde açık bırakılmış, güneş kontrolü de ahşap lamellerle sağlanmıştır. Her iki bahçeye de havuzlar eklenerek ofis çalışanları için dinlenme ve nefes alma alanları oluşturulmuştur. Sergi bölümünün ve konferans salonunun üzerinde bulunan çatı teras bahçesi ise hem üst kattaki ofislerin dinlenme alanı olarak hem de gerektiğinde kutlama ve davetler için çok amaçlı bir açık alan olarak tasarlanmıştır. Sergi bölümüyle ofis bölümleri birbirine entegre edilmiş; ofislerde ses izolasyonunun gerektiği yüzeylerde kütüphaneler tasarlanmış geri kalan tüm duvarlarda şeffaflık ön planda tutulmuştur. Mekânların birbiri içerisinde akıp gitmesi ve yapı içerisindeki hareketin sürekliliğinin izlenebilmesi sağlanmıştır.

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; atık sularının geri dönüştürülmesi, peyzaj kullanımları, endemik bitkileri, cephe gün ışığı değerleri, aydınlatma tasarımı ve fotovoltaik panellerin de desteğiyle binada kullanılan enerjinin %45’ini kendisi üretebilmektedir. Bu doğrultuda yapının enerji korunumu ve sürdürülebilirlik değerleri LEED Platinum Sertifikası ile belgelenmiştir.”

Ana Yüklenici: YOO Mimarlık
Cephe Danışmanı: FDF Cephe Danışmanlığı
Cephe Kabuğu Statiği: AKM Mühendislik (Abdülkadir Meral)
Aydınlatma Tasarımı: Mustafa Akkaya
Statik Projesi: İntaç inşaat Mühendislik
Mekanik Projesi: Metasarım Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Zenith Proje Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: YAN-MA-DAN Yangınla Mücadele Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri LTD. Şti.
LEED Danışmanlığı: Altensis
Mekanik ve Elektrik Danışmanı: Celil Doğan
Mimari Mesleki Kontrollük: ACARARCH

This slideshow requires JavaScript.


Cephe

 • Kasso Metal [Metal Kabuk]
 • Schüco [Cephe Sistemi]
 • Guardian Cam [Cephe Camları]

Sirkülasyon

 • EMAK Asansör

Çatı

 • RHEINZINK [Çinko Kaplama]

Mekanik

 • Mitsubishi Electric [Klima]

Peyzaj

 • Dora Botanik

Aydınlatma

 • Soho Aydınlatma

Mobilya Aksesuar

 • Koleksiyon Mobilya

Bitirme İşleri

 • Undo Yapı Alüminyum [Ofis ve Sergi Alanı Tavanı Baffle Tavan Sistemi]
 • Trenta Profil Sistemleri [Ofis Bölümü Cam Bölme Sistemleri]
 • Şişecam [İç Mekân Sabit Camları]
 • Kalesinterflex [Ofis Zeminleri]
 • Seranit [Teknik Alan Zeminleri]

Islak Hacim

 • Hansgrohe [Armatürler]
 • AXOR [Armatürler]
 • Duravit [Vitrifiye (Klozetler)]