Suudi Arabistan’daki Hayy Jameel Sanat Kompleksi En İyi Kültürel Proje Kategorisinde “Architectural Digest Tasarım Ödülleri 2022″nin Sahibi Oldu!

Art Jameel'in izniyle. © Laurian Ghinitoiu

Suudi Arabistan’da mimarlık stüdyosu waiwai tarafından tasarlanan sanat evi Hayy Jameel, 400’den fazla başvuru arasından seçilerek En İyi Kültürel Proje kategorisinde Architectural Digest Tasarım Ödülleri 2022’nin (Architectural Digest Design Awards 2022) sahibi oldu.

Aralık 2021’de halka açılan Hayy Jameel kompleksinin adı, mahalle anlamındaki Arapça bir kelimeye atıfta bulunarak, onun işbirlikçi doğasını ve çok çeşitli yaratıcı disiplinleri tek bir destinasyonda bir araya getirme hedefini ifade ediyor.

Tasarım bugüne kadar, Hong Kong Tasarım Ödüllerinde Altın, New York Tasarım Ödülleri’nde Gümüş, Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün Olağanüstü Tasarım Onur Ödülü – Orta Doğu Bölümü (Honour Award for Exceptional Design by the American Institute of Architects) ve 2A Kıtasal Mimari Ödülü (2A Continental Architectural Award) ve Londra Tasarım Ödülleri adaylığuna değer görüldü. waiwai baş mimarı Wael Al Awar, 2021 Venedik Mimarlık Bienali’nde Birleşik Arap Emirlikleri Pavyonu küratörlüğünde Altın Aslan’a layık görülürken Hayy Jameel, stüdyonun ilk büyük kamu binası olma özelliği de taşıyor.

Art Jameel’in izniyle. © Laurian Ghinitoiu

Şehre açık olma niyetiyle Hayy Jameel, her yaştan ve arka plandan izleyicinin sanat, film, müzik, mimari, performans ve daha fazlasıyla etkileşime girmesi için çokça ihtiyaç duyulan bir alan sağlıyor. Hayy Jameel’in Architectural Digest Tasarım Ödülleri 2022’de En İyi Kültürel Proje seçilmesi, onun topluluk içindeki önemli kültürel konumunun ve alternatif bir alan oluşturma önerisinin altını çiziyor.

Art Jameel’in izniyle. © Laurian Ghinitoiu

Bu proje için tasarladıkları tasarımda, waiwai yerel koşullara duyarlılık oluşturmaya ve bağlamın yakından okunmasına önem vermiş. Alan, açık uçlu diyalog ve etkileşimleri teşvik etmek ve insanlara sanat ile günlük yaşam arasında yeni bağlantılar kurma olanağı yaratmak için özel olarak tasarlanmış.

Art Jameel’in izniyle. © Laurian Ghinitoiu

waiwai’nin Hayy Jameel için sunduğu tasarım ve yaratıcı toplulukları destekleyen bağımsız bir kuruluş olan Art Jameel tarafından geliştirilen program, projeyi Suudi Arabistan’da türünün ilk örneği yapıyor. Komplekste yer alan müze benzeri laboratuvar alanı Hayy Arts; eğitim platformları Hayy Explorers, Hayy Learning ve Hayy Studios; Cidde merkezli mimarlar Bricklab tarafından tasarlanan ve Suudi Arabistan’ın ilk bağımsız görsel-işitsel merkezi olan Hayy Cinema; performanslar, atölyeler ve söyleşiler için çok amaçlı bir alan olan Fenaa Hayy ile etkinlik mekânı Saha 6 Aralık 2022’de ziyarete açılacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.waiwaidesign.com/hayy-jameel


Çeviri: Aslı Erdem