“Bir Işık Hüzmesi Üzerine” (Taksim Sanat)ta!

Sergen Şehitoğlu

Taksim Sanat, küratörlüğünü Begüm Güney’in üstlendiği “Bir Işık Hüzmesi Üzerine” adlı sergiye, 30 Aralık’a kadar ev sahipliği yapıyor.


“Bir Işık Hüzmesi Üzerine”
Sergi

Küratör: Begüm Güney
Sanatçılar: Sümer Sayın, Serkan Demir, Gözde Mulla, BilalYılmaz, Ahmet Öğüt, Ece Kibaroğlu, Nergiz Yeşil, Esin Aykanat Avcı, AliŞentürk, Fulya Çetin / Sine Ergün, Sergen Şehitoğlu, Mehmet Dere, ÖzgeYağcı, OsmanDinç, Berkay Tuncay, Özden Demir
Tarih:
29 Kasım – 30 Aralık 2022
Yer: Taksim Sanat, Beyoğlu / İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ’nin kamusal sergi alanı olarak faaliyet gösteren Taksim Sanat, renksizliğin fiziksel somutluğunu oluşturan sonsuz – sınırsız algısını yansıtan eserlerin bir araya geldiği “Bir Işık Hüzmesi Üzerine” adlı çağdaş sanat sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Boşluğu ve sınırsızlığı düşünsel bir yapıda buluşturan sergi kapsamında, 17 sanatçının kendi kavramsallıklarını yansıttığı sürreal çalışmalar yer alıyor.

Sümer Sayın

“Bir Işık Hüzmesi Üzerine”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Tek bir rengin hâkimiyetinde renksizliğin yarattığı fiziksel bir ‘görülecek hiçbir şey yok’ izlenimi dolayısıyla, yapıtların izleyiciyi daha yakın temasa davet edişi, yaratılan merak unsurunu mu yoksa izleme güdüsünü mü baskın çıkarıyor? Ya da renksizliğin fiziksel somutluğunu oluşturan sonsuz-sınırsız algısını hatta bir boşluk deneyimini yahut bugünün tüketim nesnesi olan görüntünün bir anda tanımlanmış imgeden yoksun psikolojik arayışlarını mı? Bu sergi aracılığıyla diyaloğa açtığımız renkten sıyrılan değil; onu bir başka ‘şeye’, bir biçime, hisse, dürtüye dönüştüren dille ilgili bir düş-düşünce. Seçki yapıtları yalnızca renksizliği odak alan bir yaklaşımın çok uzağında; ışığı, boşluğu, sınırı ve sınırsızlığı düşünsel ya da fiziksel araştıran bir yapıda buluşturuyor.”

Gözde Mulla, 2019

Sergide yer alan sanatçılar; Sümer Sayın, Serkan Demir, Gözde Mulla, Bilal Yılmaz, Ahmet Öğüt, Ece Kibaroğlu, Nergiz Yeşil, Esin Aykanat Avcı, Ali Şentürk, Fulya Çetin / Sine Ergün, Sergen Şehitoğlu, Mehmet Dere, Özge Yağcı, Osman Dinç, Berkay Tuncay ve Özden Demir.


Taksim Sanat 
Şehrin merkezinde konumlanan kamusal bir kültür sanat durağı olarak faaliyet veren Taksim Sanat, 2022 yılı içinde Farazi, Cryptomarbles, Genç Buluşmalar, Boşlukta Mevcut ve Bir Zamanlar İstanbul sergilerini sanatseverlerle buluşturdu. Özellikle özgün ve bağımsız sanatçıları odağına alan Taksim Sanat, sanatçıların izleyicileriyle buluşmalarına olanak sağlayan ve sanatçıları sektöre taşımayı kolaylaştıran bir alan yaratmayı hedefleyerek aynı zamanda sektörün önde gelen sanatçıların sergilerine de ev sahipliği yaparak çağdaş, dijital ve geleneksel sanat ile kamuyu buluşturmayı amaçlıyor.

Bulunduğu konum ve ev sahipliği yaptığı farklı sanat disiplinleri sayesinde, çeşitli izleyici profilini, uluslararası standartlardaki projelerle ücretsiz olarak buluşturmayı hedefleyen Taksim Sanat; yıl boyu çağdaş, dijital ve geleneksel sanat sergileri dışında; performans sanatları, konuşma serileri, sanat kolektifleri, kurumlar ve bağımsız topluluklarla iş birlikleri ve açık çağrılarla programına devam edecek.