4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Başlıyor!

Women Minor Speculation, Nicole Hewitt

Salt, İstanbul Experimental yürütücülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’ne 23 – 27 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Deneysel sinemanın güncel işlerine yer verilen “Yarışma” bölümünün yanı sıra gösterimler, konuşmalar ve yönetmen Stan Brakhage retrospektifinden oluşan program, sinemaseverler için kapsamlı bir seçki sunuyor.


4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

Tarih: 23 – 27 Kasım 2022
Yer: Salt Beyoğlu, Açık Sinema
Katılım:
Herkese Açık, Ücretsiz


Sinemanın tarihsel bağlamı ışığında günümüz deneysel sinemasından örnekleri bir araya getiren “Yarışma” seçkisi, buluntu görüntüden analog filme, dijital üretim pratiklerinden animasyona 30 ülkeden 5 ayrı kategori içerisinde 58 kısa filmi izleyiciyle buluşturuyor. Başkanlığını Amerikalı yapımcı ve akademisyen Gail Sonnenfeld’ın üstlendiği jüride, Arjantinli küratör ve sanat tarihçisi Celina Marco ile Türkiye’den akademisyen Elif Akçalı ve video – fotoğraf sanatçısı Ferhat Özgür yer alıyor.

Mothlight, Stan Brakhage

Festival bu yıl, 20. yüzyıl Amerikan sinemasının öncü yönetmenlerinden Stan Brakhage’ı odağına alıyor. Küratörlüğünü Florencia Incarbone’nin üstlendiği İmgesel İçkinliğe Dalış adlı programda, kırk yıllık kariyeri boyunca iki yüzden fazla filme imza atan Brakhage’ın Dog Star Man, Eye Myth ve Mothlight gibi eserlerine yer veriliyor.

The Museum Visits a Therapist, Mirjam Linschooten, Sameer Farooq

Konuşma Programı
Arşiv ve buluntu malzemelerle çalışan sanatçıları ağırlayan Arşivi Yeniden Düşünmek başlıklı konuşma programı Chicago Film Arşivi ve Media Burn Arşivi iş birliğiyle düzenleniyor. Programda küratör Adam Hart, film yapımcıları Elizabeth Coffman ve Ted Hardin, Radical Software ve Raindance gruplarının kurucularından Davidson Gigliotti ile Beryl Korot gibi isimler yer alıyor.

Landscapes of Resistance, Marta Popivoda

Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek program dâhilindeki filmler Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek; konuşmalar İngilizce gerçekleştirilecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz program hakkında ayrıntılı bilgi için İstanbul Experimental web sitesi ziyaret edilebilir.