(Kastamonu Entegre) “Doğadan Hayata Köprü” Buluşmaları ile Sektörü Ağırlıyor!

Kastamonu Entegre, faaliyetlerinin odağında yer alan “Doğadan Hayata Köprü” felsefesi kapsamında KEAS Konsept Stüdyo’da bir dizi buluşma serisi gerçekleştiriyor.

Ekim ayından bu yana üç oturumu tamamlanan ve Yapı Kataloğu moderatörlüğünde düzenlenen buluşmalar, mimarları, iç mimarları ve sektör temsilcilerini bir araya getirmeye devam ediyor.

Renk” Oturumu

Buluşmaların ilki, 6 Ekim 2022 Perşembe günü “Renk” teması çerçevesinde, iç mimar Jale Kulin ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi Doç. Dr. Ayşegül Kuruç ile gerçekleştirildi.

Rengin bir bellek olduğunu söyleyen Ayşegül Kuruç, belli bir şehrin bizde uyandırdığı hisse ve “imge renk”e dair şunları aktardı: “Bulunduğumuz coğrafyadaki renkler üzerine şehirlerimizi kuruyoruz. Bu renkler belleğimizde yer ediyor. (…) Renk bir kent politikası aslında.

Mikro ve makro ölçeklerde renk kullanımı hakkında bilgiler paylaşan Jale Kulin, mimaride hacim değiştikçe rengin de değiştiğine dikkat çekti. Rengin yaşadığımız her alan üzerinde psikolojik bir etkisi olduğunu, bu nedenle renk ve duygunun birbirine çok bağlı olduğunu hatırlattı.

Tasarımda Multidisipliner Yaklaşımlar” Oturumu

20 Ekim 2022 Perşembe günü Doğadan Hayata Köprü Buluşmaları’nın ikinci oturumu olan, “Tasarımda Multidisipliner Yaklaşımlar”da, sanatçı işbirlikleri ve mekânın yeni rolü konuları, I-AM Kurucu Ortağı Emre Kuzlu ve Mercado Tasarım ve Sanat Platformu Kurucu Ortağı Tuna Mert Topuz tarafından ele alındı.

Online alışverişin yaygınlaşması, pandeminin ortaya çıkardığı yeni alışkanlıklar ve ekonomik zorluklar nedeniyle insanların dışarı çıkma motivasyonunda farklı deneyimler yaşama isteği yattığını belirten Emre Kuzlu, “Özellikle yeni kuşak tüketicinin ilgisini online alışveriş üzerinden mağaza içine çekmenin yolu, deneyim yaşatmaktan geçiyor. Mekânların yeni rolü olarak da adlandırabiliriz bunu” dedi.

Kültür ve sanatın her daim mimarlık ile ilişki içinde ve yan yana ilerleyen disiplinler olduğuna dikkat çeken Tuna Mert Topuz ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde birçok önemli marka mekân algısını değiştirmek amacıyla dönemsel olarak sanatçılarla iş birliği yapıyor. Sanatçı, mağaza ile birebir ilişki kuran eserler tasarlıyor ve mağaza içinde kendi mekânını yaratıyor. Mekâna konumlandırılan eserle adeta bir sanat galerisine dönüşen mağaza, kitlelerin ilgisini çekerek burayı gezmelerini teşvik ediyor.

Doğal Olan Nedir?” Oturumu

15 Kasım 2022 Salı günü “Doğal Olan Nedir?” temasıyla düzenlenen serinin üçüncü oturumunda, Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü Kurucu Ortağı And Akman ile yazar ve araştırmacı Itır Akdoğan konuşmacı olarak yer aldı.

Katılımcılarla diyalog halinde ilerleyen “Doğal Olan Nedir?” oturumunda And Akman, mimari pratikler üzerinden konuyu ele alırken; Itır Akdoğan, doğal olanı sosyal açıdan ele alarak değerlendiren deneyimlerini paylaştı.

Yapı Kataloğu moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Doğadan Hayata Köprü” Buluşmaları, mimarları, iç mimarları ve sektör profesyonellerini farklı konular ve farklı disiplinlerden konuşmacılarla bir araya getirmeye devam edecek.

Yapı Kataloğu etkinliklerinden haberdar olmak için: info@yapikatalogu.com               


Yapı Kataloğu
Türkiye’nin 1973 yılından beri yayımda olan ve yapı malzemeleri alanında, çok önemli bir boşluğu doldurmuş ilk ve tek malzeme kataloğudur. Yapı Kataloğu 50 yıla yakın süredir yapı malzemesi firmalarına, bir ürün vitrini, iletişim kanalı, malzeme seçicilerle tanışma imkanı sunan çok kanallı tanıtım hizmetiyle, inşaat piyasasındaki kilit endüstri profesyonellerine erişim sağlar. Mimarlar, iç mimarlar, inşaat mühendisleri, müteahhitler, şantiye şefleri ve satın almacılar Yapı Kataloğu’ndan ürün ve malzeme seçer, teklif alır ve satın alım yapar, ihale veya bayilik teklifi alır, detaylı bilgi sorgular. Yapı Kataloğu, firmaları bu profesyonellere yakınlaştırarak, ürün ve malzeme satışlarına katkı sağlar. Firmaların pazarlama çalışmalarına, online fuar kimliği, pazarlama otomasyonu, SEO, içerik pazarlaması, web sitesi trafiğini geliştirme, basılı reklamcılık gibi hizmetler sunarak destek olur. Bunun yanı sıra firmaların müşteri ilişkilerini, kullanıcılarından yönlendirdiği ürün formlarıyla yönetir ve CRM yapılarına katkıda bulunur. Yepyeni bir altyapıyla yenilenen Yapı Kataloğu, kolayca aranabilir bir formatta geniş kapsamlı ürün, tasarım, marka, proje bilgisi sağlamakta ve mimarlara yeni ürünler, vaka analizleri (case study), sürdürülebilirlik, BIM ve diğer yeni teknolojiler hakkında en son konularda bilgiler, günlük güncellemeler, düzenli bültenler ve blog içerikleri sunmaktadır. www.yapikatalogu.com | info@yapikatalogu.com  

Kastamonu Entegre
Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk firma olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır. Kastamonu Entegre, 20 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük yedinci şirketi olmuş, Avrupa’da ilk dört üretici arasına girmiştir. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük 4 üreticisinden biridir. Dünya laminat parke üretiminin %6’sını tek başına üretmektedir. %30 pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideri olan Kastamonu Entegre; aynı zamanda Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100 ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Cironun %60’ı yurtdışındaki tesislerden ve ihracattan elde edilmektedir. www.kastamonuentegre.com.tr/ | info@keas.com.tr