(FULART Sanat Evi)’nde “Uzak/Yakın” Seramik Heykel Sergisi!

Seramik Sanatçısı Fatih Şimşek’in “Uzak/Yakın” adlı seramik heykel sergisi, 22 Kasım’dan itibaren FULART Sanat Evi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının; bireysel içe dönüşe işaret ettiği, kadın ve kilitli gaz maskesi imgelerini kullandığı sergisinde, 17 eseri yer alıyor.


“Uzak/Yakın”
Sergi

Sanatçı: Fatih Şimşek
Tarih: 22 Kasım – 6 Aralık 2022
Yer: FULART Sanat Evi, Kadıköy/İstanbul


Fatih Şimşek, “Uzak/Yakın” isimli sergisi ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

“Öncelikle eserlerimin İstanbullu sanat izleyicisiyle buluşacak olmasından dolayı çok heyecanlı ve mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Eserlerimde kilitli gaz maskeli kadın formlarını tercih etmemin sebebi; kadınlar kimi zaman özgürlüğün, kimi zaman da erkekler dünyasının üstünde bir gücün sembolü olmasıdır. Eserlerimin ana fikri göründüğünden daha da derindir. Özgürlük, toplumsal olarak birlik olmaktan bireyselleşmeye, empati, sisteme direnme v.s. gibi birçok alt başlığı da kapsamaktadır.

‘Umut varsa işkence uzar’ der Nietzsche. Modern insan ise kendine has kişisel sorunlarını tüm umudunun kökenine koyarak tüketir yaşam süresini. Kendi kişisel cennetinin arayışındaki birey yarattığı cehennemde dışsal sorgulamalarının bir sonucu olarak aynadaki salt gerçeklikle yüzleşir. Hep dahasını isterken kendi işkencecisini yaratmıştır. Peki bunun ne kadarını bilerek ne kadarını bilmeyerek gerçekleştirir? Günün birinde aradığı işkenceciyi bulacağı nihai yer sadece bir ayna mıdır? Yoksa çağlar boyu atalarının yaptığı gibi lilthler, medusalar, cadılar üreterek kötülüğü kadın arketiplere yüklemek kolayına mı gelmektedir?”

“Uzak/Yakın” adlı sergi, 6 Aralık’a kadar FULART Sanat Evi’nde ziyaret edilebilir. Ayrıntılı bilgi için galerinin web sitesi ve Facebook, Instagram sayfaları takip edilebilir.