“Şiir Hattı”nın Okuma Performansları (Performistanbul) İş Birliğinde Hayata Geçiyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 17. İstanbul Bienali için kurgulanan “Şiir Hattı” programının okuma performansları Performistanbul iş birliğinde gerçekleştiriliyor. “Şiir Hattı”, bugüne dair başka türlü haberlere ulaşabilmek için şairlerin zihin dünyasına ve sözcüklerine başvuruyor.

Bienal katılımcısı 15 şairin, çeşitli formatlarla kamusal alana yayılmayı hedefleyen 17. İstanbul Bienali’nin “Şiir Hattı” programı kapsamında yazdığı şiirler, Faiz Ahmad Faiz’in ve Nâzım Hikmet’in seçili şiirleriyle birlikte şehrin farklı noktalarında okurlarla buluşuyor. Program, şairler Mehmet Said Aydın, Donat Bayer, Zeliha B. Cenkci, Sevinç Çalhanoğlu, Cevat Çapan, Ersun Çıplak, Devrim Dirlikyapan, Haydar Ergülen, Mehmet Erte, Cem Kurtuluş, Bejan Matur, Mustafa Erdem Özler, Gonca Özmen, Anita Sezgener ve Neşe Yaşın’ın katılımıyla gerçekleşiyor.

Kamusal alana yayılan program kapsamında, kentin birçok farklı noktasında Performistanbul iş birliğiyle “Şiir Hattı” okuma performansları düzenleniyor. Altınay Kapsız, Doğa Alemdar, Gamze, Gupse Esila Ay, İris Göğüsgeren, Lal Yılmazoğlu, Özge Mutlu, Özlem Dede, Tanya Arısoy, Zafer Baran Akkoyun ve Zeynep Duman tarafından hayata geçirilen performanslar, 20 Kasım’a kadar Gülhane Parkı’ndan Ortaköy Meydanı’na, Moda Sahili’nden İstiklal Caddesi’ne, Sarayburnu ve Beşiktaş kayalıklarından Bebek Parkı’na, Kadıköy-Beşiktaş Vapur Hattı’ndan Gezi Parkı’na birçok farklı noktada gerçekleştirilecek.

Şair ve yazar Süreyyya Evren’in danışmanlığında hayata geçirilen program kapsamında İstanbul’un dört bir yanına dağıtılan 200’e yakın şiire, bienalin sona ereceği 20 Kasım tarihine kadar çeşitli dijital ve fiziksel kanallar üzerinden erişilebiliyor. Şiir Posterleri Bakırköy’den Beyoğlu’na, Adalar’dan Üsküdar’a, Kadıköy’den Sarıyer’e, kentin farklı noktalarında, sahafların, kitabevlerinin, restoranların, hastanelerin, kafelerin camlarında ve duvarlarında okunabiliyor.

“Şiir Hattı”nda yer alan tüm mekânların listesine ve “Şiir Hattı” çerçevesinde şiir çevirisi üzerine gerçekleştirilen kapalı bir oturumun kayıtlarına, şiir ve baskı, şiir ve deney, şiir ve kuşku gibi konularda Nostalji Kitap & Kafe’de veya çevrim içi düzenlenen panellere dair güncel bilgilere buradan ulaşılabilir.