“Trust Para Tasarım Yarışması” Başladı!

Sosyal bir girişim olan Good4Trust.org, “türetim ekonomisi”ni desteklemek üzere tedavüle sokacağı “Trust” adlı yerel dijital bir “para”nın tasarımı için yarışma düzenliyor. Yarışma son başvuru tarihi 30 Kasım 2022.


“Trust Para Tasarım Yarışması”

Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2022
Başvuru Yeri: danisma@good4trust.org


Türkiye’nin ilk yerel para birimini ve “Anti-Monopoli” dayanışma ve türetim ekonomisi oyununun parasını tasarlamak üzere Good4Trust.org tarafından yarışma düzenleniyor.

Sosyal bir girişim olan Good4Trust.org, ekolojik ve sosyal açıdan adil üreticiler ile ihtiyaçlarını onlardan karşılamayı önceliklendiren alıcıların oluşturduğu yeni bir ekonomik sistem. “Türetim Ekonomisi’ndeki” bu sistemde yer alan alıcılara da “Türetici” deniyor. Good4Trust.org “türetim ekonomisi”ni desteklemek üzere “Trust” adlı yerel dijital bir “para”* tedavüle sokacak. Bu banknotun, yani “Trust”ın tasarımı için yarışma düzenleniyor. Good4Trust ekosistemi içinde dijital olarak geçerli olmanın yanı sıra, tasarlanan türetim ekonomisi oyununun basılı parası olacak.

Yarışmanın Konusu ve Teması
Yarışma ile, mevcut yaşam şeklimizin tükettiği dünyayı tekrar yaşanabilir kılmayı amaçlayan türetim ekonomisini yaygınlaştırmak, sistem içerisinde “Trust” üzerinden üretici ve türeticilerin ihtiyaçlarını diğer üreticilerden karşılamasını sağlamak, üreticilerin çalışanlarına “Trust” ile alışveriş fırsatı sunması amaçlanıyor.

Good4Trust iyiliğin paylaşıldıkça çoğaldığına ve tasarım sanatının yaygınlaştırmada önemli bir güç olduğuna inanıyor. Good4Trust.org tarafınca “Trust Tasarım Yarışması” neticesinde seçilecek olan tasarım, Good4Trust ekipleri tarafından yarışmanın amaç ve kapsamına uygun şekilde seçilecek.

Tasarımlar 30 Kasım 2022 tarihine kadar danisma@good4trust.org iletişim adresine gönderilmelidir. Seçilecek tasarıma 12.000 TL ödül verilecektir.

“Trust Para Tasarım Yarışması” katılım şartları buradan incelenebilir.


*Bahsi geçen Trust “parası” hukuki olarak havayolu milleri veya kahve kuponları gibi esasen vergi mevzuatına uygun bir indirim kuponu özelliği taşımaktadır.