(İstanbul Arkeoloji Müzesi)’nde “Antik Gelecekler” Sergisi…

Meta ve xtopia tarafından Kültür Turizm Bakanlığı iş birliğiyle hazırlanan “Antik Gelecekler” sergisi, 30 Ekim’e kadar İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.


“Antik Gelecekler”
Sergi

Tarih: 15 – 30 Ekim 2022
Yer: Arkeoloji Müzesi


“Antik Gelecekler” sergisi, geçmiş zaman ve kültürel mirastan ilham alarak, “Yarının mitolojileri ve arkeolojik kalıntılarını bugün nasıl oluşturuyoruz?” sorusuna yanıt arayan 27 eser ve hikayeyi, kurgusal ve spekülatif varoluşlar olarak öne sürüyor. 14 Ekim Cuma günü gerçekleşen serginin  açılışında, xtopia’nın “her şey zamana ait” şiir enstalasyonu, Arkeoloji Müzesi’nin cephesinde davetlilerle buluştu. 400 kişinin katıldığı açılışta arkeoloji ve mitolojiden esinlenerek, müzenin cephesinde mapping gösterisi gerçekleşti.

Arkeoloji Müzesi’nin farklı salonlarına yerleştirilen sergide, müzenin eserleriyle aynı ortamda dijital ekranlar ve fiziksel heykellerin yanı sıra, “Artırılmış Gerçeklik” çalışmalarıyla birçok perspektif bir araya geldi. Dijital ekranlarda Liam Young, Theo Triantafyllidis, David OReilly, Behnaz Farahi, Jonathan Monaghan gibi global sanatçıları İstanbul’da buluşturan sergi aynı zamanda Ecem Dilan Köse, Beryl Bilici, Kerim Safa, Kerim Dündar, Enes Güç, İdil Dursun gibi Türkiyeli sanatçıların işlerine de ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, araştırmacı ve sanatçılar Memo Akten, Sarper Baran ve Pınar Yoldaş da sergide buluşuyor. Meltem Şahin, ha:ar, Enes Güç, Mesut Öztürk, Alper Derinboğaz ve Gaye Su Akyol da fiziksel heykelleriyle sergide yer alıyor. Ayrıca, Memo Akten, Pınar Yoldaş, Kerim Dündar ve Ecem Dilan Köse’nin katkıda bulunduğu dijital sergi için kurulan VR (Sanal Gerçeklik) köşesinde tüm ziyaretçiler sanal sergiyi gezme fırsatı bulabilecek.