“Geniş Şimdiki Zaman” Sergisi (Müze Evliyagil ArtOda)da!

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin gerçekleştirildiği ArtOda, “Alfa 2022” açık çağrısının beşincisini tamamladı. “Alfa 2022” jürisinin belirlediği, Müge İrem Beyazıt & Ekin Ünal sanatçı ikilisinin oluşumu _sojörn ile ilk kişisel sergileri “Geniş Şimdiki Zaman”, 31 Aralık’a kadar ziyaretçileriyle buluşuyor.


“Geniş Şimdiki Zaman”
Sergi

Tarih: 15 Ekim – 31 Aralık 2022 | Saat: 11.00 – 17.00
Yer: Müze Evliyagil ArtOda


“Geniş Şimdiki Zaman” bağlamsal ve zamansal olarak meşru kabul edilen, varoluşun içinde bağlanan ve düğümlenen dikişleri sökme denemesi olarak izleyicilerle buluşuyor. Sergi, çizgisel anlaşılan kimlik kazanma, ilişkilenme, üretme ve tüketme süreçlerinin görünür sıralamalarını bozarak, kronoloji ötesi doğalarına odaklanıyor. Bu süreçler esnasında ortaya çıkan dolaşıklıkların algısal ve maddesel ağırlıklarını, kalıcılık ve geçiciliklerini inceleyerek; yeterince uzağa yürüyerek başladığı noktaya varmaya çalışıyor. Sergi, özne-nesne ve neden-sonuç ilişkileri arasındaki, görünüşte tek yönlü akışa müdahale ederek; aktif, reaktif ve pasif kavramlarının aralarındaki sınırsal mutlaklığı sorguluyor.

Ankara merkezli sanatçı ikilisi _sojörn, Müge İrem Beyazıt ve Ekin Ünal’dan oluşuyor. İş birlikçi sanat uygulamaları ve çalışmaları sırasında tanıştıktan sonra 2019’da beraber üretime başlayan sanatçı, tasarımcı ve mimarlar ikilisi ortak üretimlerini mekânlar, karşılaşmalar ve materyaller ile harmanlıyor. Esas olarak üretimlerinin ana malzemelerini bulunan nesneler, plastik atıklardan yapılmış levhalar ve artıkları oluşturuyor.

Sergi hakkında detaylı bilgi için Müze Evliyagil‘in web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook) takip edilebilir.