Serkan Özkaya’nın “gözegöz” Sergisi (GALERIST)de!

New York Postmasters Gallery, Fotoğraf: Nikolas Koenig

Serkan Özkaya’nın ilk gösterimini New York Postmasters Gallery’de gerçekleştirdiği “gözegöz” isimli yerleştirmesi, 21c Müzesi iş birliği ile 22 Ekim tarihine kadar GALERIST’de sanatseverlerle buluşuyor. 


“gözegöz”
Sergi

Sanatçı: Serkan Özkaya
Tarih: 8 Eylül 2022 – 22 Ekim 2022
Yer: GALERIST, Beyoğlu / İstanbul


“gözegöz”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Ya sadece bir perspektife, bir bedene ve bir çift göze sahip olmadığımızı ya da zamanda uçup giden tek bir anda varolmadığımızı iddia etsek? Peki ya duyularımızın yankı odasından kaçabilsek ve algıyı, deneyimi, varlığı sonsuza değin çoğaltabilsek?

Sergide alışılmış referans çerçevesi çözülüp bir diğerine doğru kayarken, yeni vizyonlar ve anlamlar kendilerini ortaya çıkarıyor. Gözlerinizin önünde ve gözün ardındaki gri maddede bir paralaks gerçekleşiyor.

Lacan’ın bilgece belirttiği gibi: ‘Işık olan bana bakar ve gözümün derinliklerinde o ışık aracılığıyla, izlenim olan şey, önceden varolmayan bir yüzeyin parıltısı, uzakta benim için konumlandırılmış bir şey belirir. Bu, tüm belirsizliği ve değişkenliği ile hiçbir şekilde benim hakim olmadığım bir şeydir. Daha çok beni yakalayan, her an arzulayan ve manzarayı bir manzaradan başka bir şey yapan odur. Resim dediğimizden başka bir şey.’

Şimdi sizden bir inanç sıçraması yapmanızı ve beden dışı bir deneyime katılmanızı, manzara ve resimle bütünleşmenizi ve her şeyi gören göze bakmanızı istiyoruz. Sizi, varlığınızla yapıtı harekete geçirmeye ve gerçekliği yeni görme biçimlerine doğru bükmeye davet ediyoruz.

GALERIST’e adım atın; duvarlar, tavan ve zemin, köşedeki devasa kürenin aynalı yüzeyinin yansıttığı ve yeniden yorumladığı anamorfik desenlerle bezeli olacak. Peki izleyici, izleneni nasıl dönüştürecek ve karşılığında izleyicinin kendisi nasıl dönüşecek?”

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi ve gelişmeler için GALERIST web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook, Twitter) takip edilebilir.